Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Finantele intarzie cu eliberarea taxei auto.
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Finantele intarzie cu eliberarea taxei auto.

Decizia curtii a fost definitiva si irevocabila .
Am asteptat o luna ca finantele sa faca recurs.
Nu au facut.
In acel moment am depus la finante decizia curtii impreuna cu cererea de restituire a banilor in care am specificat un cont bancar in care sa depuna banii.

A trecut o luna de la depunerea cererii la FINANTE CLUJ.
SI inca mai astept.
Am inteles ca dureaza o luna pana sa depuna banii dar aceasta a trecut.
Sau ma insel eu?
Dureaza mai mult?

Ce se poate face?

Orice idee e binevenita

Va multumesc.
au termen legal de 45 zile sa faca plata , de la depunerea hotararii irevocabile
abby a scris:

au termen legal de 45 zile sa faca plata , de la depunerea hotararii irevocabile

Corect este: au termen legal de 45 zile de la data depunerii cererii de restituire a taxei, la care s-a anexat hotararea judecatoreasca irevocabila.
Cu alte cuvinte dupa 45 de zile va vor comunica data la care sunteti programat sa va prezentati la trezorerie pentru restituirea taxei.
lucian huzum a scris:

abby a scris:

au termen legal de 45 zile sa faca plata , de la depunerea hotararii irevocabile

Corect este: au termen legal de 45 zile de la data depunerii cererii de restituire a taxei, la care s-a anexat hotararea judecatoreasca irevocabila.
Cu alte cuvinte dupa 45 de zile va vor comunica data la care sunteti programat sa va prezentati la trezorerie pentru restituirea taxei.

Buna ziua d-le Lucian Huzum.
Va multumesc ca mi-ati raspuns.

Insa a-ti putea sa-mi clarificati va rog urmatoatele.

D-voastra spuneti"au termen legal de 45 zile de la data depunerii cererii de restituire a taxei, la care s-a anexat hotararea judecatoreasca irevocabila."

De aici nu reiese ce anume inseamna acest termen de 45 de zile ?

1.Este cumva acest termen de 45 de zile un termen in care se da un raspuns in care se fixeaza o data pentru restituirea banilor?

2.Sau este un termen in care se inapoiaza banii?

Si este absurd sa ma mai prezint la trezorerie inca o data cand am fost sfatuit de cei de acolo ca in cererea de restituire a banilor sa atasez si un cont bancar in care sa mi se vireze banii.

Eu locuiesc in afara tarii si am venit in tara exact pentru acest lucru si in momentul in care mi sa comunicat ca am decizia curtii si ca ma pot prezenta la trezorerie sa depun documentele.
MI sa spus de acolo ca in momentul in care ei au banii mi-i vor pune in cont.

Este din nou absurd ca eu sa mai vin o data in tara numai ca sa ma prezint la trezorerie.
As fi ramas in tara daca as fi stiut ca trebuie sa mai vin odata la trezorerie.
Ei mi-au dat totusi un nr de ordine.
Oare pe baza acestui nr de ordine as putea afla care e starea cazului meu?

Chiar nu inteleg....De ce nimic nu e clar in ROmania si o mare parte a functionarilor habar nu au ce sfaturi sa dea.Si mai grav e faptul ca 5 functionari dau 5 sfaturi diferite.

V-as fi recunosctor daca mi-ati clarifica
1. Sunt 45 de zile de la data inregistrarii cererii la organul fiscal. In acest termen se va verifica daca dvs. aveti datorii fata de bugetul de stat, iar daca exista se va face compensarea acestora cu suma pe care trebuie sa o primiti, respectiv taxa. Spre exemplu taxa a fost 2000 lei, dvs. aveti o datorie (un impozit, o restanta etc.) la buget de 500 lei. Din 2000 se opresc 500 si vi se vor da 1500 lei inapoi.

Daca in cerere de restituire ati indicat un cont, banii se vor vira in cont.

Sper ca v-am clarificat, daca aveti alte intrebari va rog sa le adresati.
in 45 de zile trebuie sa va vireze banii in cont, nu trebuie sa mergeti acolo, sper ca aveti nr de inregistrare a cererii d-voastra la finsnte.