Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... reclamatie pentru servicii inumane
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

reclamatie pentru servicii inumane

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat:
Zilele trecute eu, impreuna cu prietena mea, am trecut printr-un evenimet neplacut si dorim sa dam in judecata acea firma care ni l-a creat.
Mai jos se gaseste povestea (mailul trimis catre opc).

"Buna ziua,
Numele meu este xxxxxxxxxxxxxxx
Doresc sa depun o reclamatie impotiva firmei xxxxxxxxxxxxxxx

Am sa va povestesc cum s-au petrecut lucrurile:
Evenimentul neplacut s-a petrecut in data de xxxxxx la inceputul rularii filmului xxxxxxxxxxxxxxxxx
Am facut o rezervare de bilete pe internet xxxxxxxxxxxx.In jurul orei xxxx, eu impreuna cu prietena ne-am prezentat la casa de bilete si le-am achitat.(serie bilete:xxxxxxxxxxx,xxxxxxxxxxxx).
Ulterior ne-am deplasat in zona unde se fac cumparaturi pentru cinema.Prietena mea a dorit sa serveasca bere cu lamaie si popcorn.Avand in vedere ca nu era bere cu lamaie la barul din incinta xxxxxxxxxxx am cumparat de la un bar alaturat si ne-am intors la barul cinematografului de unde am cumparat popcorn.Am intrat in sala de cinema si in acel moment s-a prezentat un angajat xxxxxxx cu o atitudine ca si cum am "fi furat ceva" si ne-a luat cutiile cu bere , spunand ca la iesire , ne va astepta cineva si le vom primi inapoi.Am mers din nou la bar si am achizitionat o cola si mi s-a aratat un panou in care scrie ca sunt interzise cumparaturile din alta parte.Mentionez ca acel panou nu este deloc vizibil(el pozitionandu-se pe peretele opus barului).Cred ca locul lui ar trebui sa fie in zona barului sau chiar la casa de bilete, pentru a fi perfect vizibil.
Chiar si in acesta situatie avand in vedere ca barul cinematografului nu avea acel produs nu cred ca am creat un prejudiciu companiei xxxxxxxxxx.Am fi adus intradevar un prejudiciu daca exista la barul cinematografului bere cu lamaie si nu am fi cumparat-o de acolo.
Nu cred ca este normal sa consumam anumite produse care nu ne satisfac nevoile din lipsa de alternativa.
Chiar si in acest caz frumos ar fi fost sa vina cineva si sa ne cheme la o discutie intr 4 ochi(nu de fata cu ceilalti oameni din sala),nu se ne ia produsele din mana ca de la niste hoti si sa ne spuna ca le vom primi inapoi la iesire.Ar fi putut chiar sa ne citeasca regulamentul de ordine interioara si daca nu eram deacord cu el sa ne dea banii inapoi si sa parasim civilizat cinematograful(aceasta versiune nu ne-a fost expusa)
Mentionez ca la sfarsitul filmului nu ne-a asteptat nimeni(asa cum ni s-a spus),pentru a ni se inapoia produsele.
Consider ca atat eu cat si prietena mea am fost furati si facuti de rusine intr-o sala de cinema pentru care am platiti bilete de vizionare.
As dori sa se faca investigatii asupra acestui caz si sa ne transmiteti si noua parerea celor de la xxxxxxxx despre cele intamplate.
Mentionez ca am depus o reclamatie conform instructiunilor de pe situl xxxxxxxxx si nu am primit nici un raspuns de la ei pana la momentul
expedierii acestui email.
Va atasez scanat biletele de la cinema si bonul cutiilor de bere de la barul vecin-drept dovada ca am fost acolo
Astept un raspuns din partea Dumneavoastra!""

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1.Trebuie sa fac si la politie o plangere?
2.Dorim sa ii dam in judecata,care sunt pasii de urmat?

Multumim anticipat pentru raspunns
La politie se pot face plangeri pentru foarte multe probleme, asta nu inseamna ca intotdeauna solutiile pe care le vor da cei ce ancheteaza vor fi pe placul celor care reclama.
In opinia mea nu aveti motive pentru plangerea la politie, restituirea banilor pentru cele doua doze de bere o puteti obtine in urma plangerii la Protectia Consumatorilor. Cred ca o puteati obtine si daca va cereati dvs. banii acolo, la cinematograf.

Doriti sa ii dati in judecata... pentru ce? Ce anume doriti sa obtineti de la ei?