Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acuzata de fostul proprietar
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acuzata de fostul proprietar

Pana acum 2 sapt stateam in chirie, plateam 150 euro( 100euro chirie+50euro intretinere) banii pe care i dadeam lui.
M-am mutat deoarece administratorul m-a sunat si mi-a spus ca, intretinerea nu a mai fost platita de 5 luni.
Cand am vb cu proprietarul mi-a spus ca va rezolva si va plati, dar nu a facut acest lucru.
Ieri m-a sunat fostul proprietar amenintandu-ma ca se va duce la politie sa faca o plangere pe numele meu cum ca eu nu am platit nimic in ultimele 5 luni....desi eu am platit tot dar din pacate nu am chitanta sa dovedesc ca in fiecare luna pe data de 15 ii dadeam 150 euro.
Intrebarea mea e: Poate sa ma acuze de ceva, eu neavand contract de inchiriere pe acel apartament si nefiind inregistrata niciunde cum ca locuiesc acolo...singuri martori fiind vecinii?
Va rog sa ma ajutati, chiar nu stiu ce sa fac.
Multumesc
Nu va faceti probleme.
Atata timp cat nu ati avut contract incheiat in mod legal, in niciun caz nu se poate prevala de starea de fapt ca ati locuit acolo si nu ati platit utilitatile pentru a va obliga la plata lor.
Cel mai bine ar fi sa stati in pasivitate, nici sa nu va aruncati in certuri cu el.