Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... neglijenta in indeplinirea atributiilor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

neglijenta in indeplinirea atributiilor

In cazul in care s-a inaintat la parchet dosar pentru inceperea cercetarii penale privind neglijenta in serviciu carea a dus la distrugerea unui mijloc fix, acesta poate fi reparat de catre intitutie pana la solutionarea cauzei?
Cred ca ar fi bine sa luati legatura cu procurorul si sa intrebati de acest aspect.
Din pacate nu am cum intrucat sunt unul dintre invinuiti, desi nu cunosteam si nu aveam in gestiune acel bun. Nu il vazusem niciodata si nici nu stiam nimic despre el, dar in perioada in care s-a produs paguba, inlocuiam persoana care ar fi trebuit sa raspunda de el, desi nu am fost informata ca ar trebui sa-l supraveghez. In fisa postului nu am atributii de inlocuire a acelei persoane si nu ii cunosteam in intregime atributiile intrucat abia ma intorsesem din concediu crestere copil.
Nici nu am apucat sa ma acomodez ca mi-au dat si sarcinile altei persoane, fara sa mi le precizeze in totalitate.
Ideea e ca daca se incepe reparatia, parchetul cum poate face verificarile/constatarile de rigoare pentru a stabili in sarcina cui pica producerea prejudiciului???
ContSters54646, utilizator