Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se calculeaza indemnizatia pentru cresterea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se calculeaza indemnizatia pentru cresterea copilului?

Cum se calculeaza indemnizatia pentru cresterea copilului, daca optez pentru concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la 1 an??? Mentionez ca urmeaza sa nasc in octombrie 2012.

Ce acte trebuiesc depuse la dosar?

Multumesc.

Dvs vi se va acorda, conform OUG 124/2011 art. 2 al.1 lit.a şi al.2 “concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară în cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni şi nu poate fi mai mică de 1,2 ISR(1,2*500=600) şi nici mai mare de 6,8 ISR(6,8*500=3400).”
(ISR indicator social de referinta=500 lei

Si potrivit art. 7 al 1: “persoanele care au optat pentru prima variantă (concediu şi indemnizaţie pâna la vârsta de 1 an), au dreptul la un stimulent de inserţie în cuantum lunar de 1 ISR până la vârsta de 2 ani a copilului, în cazul reluării activităţii înainte de împlinirea vârstei de 1 an a copilului”.

Daca , sa presupunem, media veniturilor este de 1700 lei dvs veti primi lunar o indemnizatie de 1700*75%=1275 lei si mai aveti dreptul la inca 500 lei lunar pana cand copilul dvs implineste 2 ani.
Consultati aici (gasiti si actele necesare atat pentru indemnizatia lunara cat si pentru stimulentul lunar):
[ link extern ]
carmen01011958, moderator