Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrari contabile contract leasing inanciar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrari contabile contract leasing inanciar

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti care sunt inregistrarile contabile in cazul unui leasing financiar inainte de 01.07.2012 si cum se inregistreaza dupa 01.07.2012., in cazul:
Rata principal = 1000 lei + tva 240
Dobanda = 300 lei +tva 72 lei
Valoarea reziduala anticipata(inclusa in rate) = 700 lei + tva 168 lei.
Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns.
Multumesc din suflet.
Am sa raspund tot eu la aceasta intrebare.
Am participat la o sedinta organizata de ANAF si am inteles:
1.In perioada 01.07.2012 30.06.2012 nu se deduce 1/2 din tva-ul la valoarea reziduala.
2.In perioada 2011-dec.2011 tva-ul de la valoarea reziduala a fost nedeductibil.
3.Dupa 01.07.2012 nu de deduce 50/% din tva de la val reziduala + rata .

In D394 se evidentiata tva-ul intreg.