Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... termen pentru plata cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

termen pentru plata cheltuieli de judecata

Prin hotarare judecatoreasca am fost obligat la cheltuieli de judecata.In hotarare nu se specifica termenul in care trebuie platite si nici modul de achitare.As dori sa stiu care este termenul pentru plata cheltuielilor si cum este mai bine sa o fac.
Multumesc anticipat
Nu este prevazut in lege niciun termen pana la care sa faceti aceasta plata. Ori le achitati dvs de buna-voie ori asteptati o executare silita din partea creditorului.

Daca doriti sa achitati aceste cheltuieli puteti lua legatura cu partea adversa si sa ii platiti acesti bani printr-un cont bancar pe care sa il indice aceasta.

Daca nu doriti sa luati legatura personal cu adversarul, atunci prin intermediul unui executor judecatoresc ii trimiteti o notificare in sensul de a se prezenta la o anumita data si ora la biroul executorului judecatoresc pt a-si ridica banii. La acea data executorul va face un proces-verbal in care se va consemna primirea banilor.
Multumesc foarte mult pentru raspuns.Mai am o intrebare. Ce consecinte sunt daca astept o executare silita?
Consecintele sunt ca veti suporta cheltuielile de executare, adica taxele si onorariul de executor.

Pe de alta parte, chiar daca veti achita de buna voie dar prin intermediul unui executor judecator tot veti achita un onorariu, dar va fi unul la care veti consimti si nu unul la care sa fiti obligat.

Prin urmare cel mai ieftin iesiti prin virarea banilor intr-un cont si pastrarea unei dovezi in acest sens.
sau cu mandat postal.
Mandatul postal are neajunsul ca ti se intorc acei bani daca persoana in cauza refuza primirea sumei sau nu merge sa o ridice pt a te sicana pe tine ca debitor.

Prin virarea in cont bancar dispare aceasta problema.