Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... recurs nefondat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

recurs nefondat

Buna ziua
am castigat recuperarea unei sume de banii primntr-o hotarare definitiva la jude sector 3
parata a facut recurs .Recursul s-a respins ca nefondat.irevocabil
deci am o hotaqrare definitiva si irevocabila si o incuviintare de executare silita
intrebarea mea este:
1.ce cale de atac mai are parata in aceste conditii in care eu am o hotatre defnitiva si irevocabila?
2.se poate ridica hotartearea de incuvintare de la judecatorie personal sau doar prin executorul care a depus cererea?
multumesc
]n mod normal nu mai are nicio cale de atac. Ca poate formula diverse cereri asta este altceva, insa ele vor fi respinse.

Oricum nu exista cale de atac care sa va suspende cursul executarii silite.

Incuviintarea executarii silite va ajunge la executorul judecatoresc care a cerut-o, dvs nu aveti calitate de a ridica aceasta incuviintare.

Tot ceea ce puteti face este sa insistati pe langa executor sa realizeze procedura cat mai repede.
O cale de atac mai exista: contestatie la executare. Si se poate cere si suspendarea executarii silite pana la solutionarea contestatiei la executare. Contestatia la executare este si ea cu recurs, la fel si suspendarea.

Insa, avand in vedere ca titlul executoriu este emis de o instanta judecatoreasca, nu pot fi invocate aparari de fond, sansele de castig ale debitorului fiind destul de reduse (acesta poate invoca doar aspecte de nelegalitate sau de stingere a datoriei).