Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... loc de munca si nu prea
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

loc de munca si nu prea

buna ziua. la locul meu de munca intru in contact cu publicul.in urma unui incident de importanta minora dar grav dupa parerea angajatorului managerul general a hotarat sa stau pur si simplu acasa comunicandu-mi verbal sa nu ma mai prezint la locul de munca. am sunat la resurse umane si mi-a declarat ca mi se cauta inlocuitor si ca nu tb sa ma intorc la locul de munca, dar fara nici un act scris sau altceva oficial. l-am sunat si pe dl director si nu raspunde, nu vrea sa imi dea nici un raspuns oficial.acum sunt mai mult decat pasibil sa ma concedieze disciplinar pt absente nemotivate pt ca e a 3a zi de cand stau acasa. contractul meu pe perioada determinata se incheie pe 23.07.2012 si nu stiu ce sa fac? sa imi dau demisia cu acordul partilor, sa astept sa treaca timpul si sa se incheie singur?ajutati-ma va rog. multumesc
Parerea mea este sa vb cu angajatorul dvs in legatura cu situatia dvs .. nu va dati demisia si asteptati expirarea termenului pentru care a fost incheiat c.i.m.
am vorbit cu persoana de la resurse umane, mi-a spus ca dl director i-a mentionat ca pe 23.07.2012 se va incheia raportul de munca si nimic mai mult..mi-e teama totusi ca ar putea actiona impotriva mea pe baza absentelor nemotivate si sa imi faca decizie de concediere disciplinara..in acest caz am vreo metoda prin care sa.ma apar?nu vreau sa mai starnesc vreun scandal ca nu imi sta in fire dar as vrea sa fiu pregatit..de asemenea voi avea dreptul la plata zilelor respective?multumesc anticipat
desi figurez la lucru, in perioada 5-23 eu nu m-am prezentat la lucru din cauza refuzului managerului general de a ma primi..la lichidare, pe 23.07 am dreptul la salariul pana pe 23.07?multumesc