Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit ipotecar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit ipotecar

Sint in situatia disperata de a nu mai putea plati un credit ipotecar,am incercat solutii cu banca dar nu ma avantajeaza.Ce mi se poate intampla in continuare daca nu mai platesc ratele lunare?
In cazul pe care il prezentati, probabil ca banca, dupa un anumit numar de luni de intarziere la plata ratelor(depinde de politica fiecarei banci) va transmite dosarul la un executor judecatoresc , urmand sa se valorifice prin vanzare la licitatie bunul lasat in garantie(ipoteca).
Va multumesc frumos pentru raspuns!
Daca din pretul obtinut la vanzarea la licitatie banca nu se indestuleaza, ramaneti in continuare dator, urmand sa va fie executate si alte bunuri sau venituri pana se acopera intreaga datorie
Daca creditul sa girat cu imobililul achizitionat de ce sa ii execute si alte bunuri si alte venituri?
aba1011, utilizator