Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt calificat cu antecedente
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt calificat cu antecedente

buna ziua!
situatia mea este putin cam comlicata :( !!! sa incep:
anul trecut prin iunie impreuna cu un coleg de facultate am fost prinsi intr-un supermarker cand am trecut de casele de marcat fara sa platim unele produse.Bagasem mai multe produse (in valoare de cca.650 lei)intr-un ghiozdan. am fost legitimati de personalul supermarketului , dusi intr-o camera unde ni sau luat produsele pe care intentionam sa l scoatem din supermarket fara sa le platim , dupa care acestia au chemat politia /am fost condusi la sectie/am dat declaratii cum sa intamplat.mentionez k ni sa adus la cunostinta ca avem urmatoarele: furt pe timp de noapte(era seara) , furt in grup.produsele au fost impartite . mie mia revenit o suma de cca 270 lei.inka nu mia venit nimik akasa(citatie).mi sa spus k pot primi amenda administrativa in cel mai bun caz. credeti k la prejudiciul asta am sanse la asa ceva?
Akum urmeaza of-ul.
in urma cu ceva timp impreuna cu inka 2 amici am spart un magazin pe timp de noapte folosind k mijloc de transport masina care nu era proprietatea mea, cauzand un prejudiciu de aprox 10000 lei (care a fost recuperat). si am fost prinsi de politie dupa ce vandusem o parte din marfa.marfa sa recuperat si de la cel caruia ii fusese vanduta.
intrebari: au dreptul sa confiste masina
- la c sa ma astept in viitor -care ar fi cel mai bun caz si care ar fi cel mai rau.
mentionez k sunt student -nu stiu dak ajuta cu cv dar poate poate...
va multumesc foarte mult
Faptul ca esti student nu constituie nici o circumstanta atenuanta si nici agravata, raspunderea penala se va angaja pentru fiecare in parte urmind ca sa se stabileasca o pedeapsa reyultanta avind sansa de se dispune suspendarea conditionata a executarii pedepsei.
avand sansa ? :(( suna cam urat. sa inteleg k am putine sanse la suspendare avand in vedere faptele mele de mai sus ?sum ramane cu masina au dreptul sau nu sa o confiste?
Lacrimile sar putea sa aiba efect in fata judecatorului. Acestea pot fi coroborate cu regretele tardive si parerile de rau. Nu suficient pentru a scapa de pedeapsa. In ce priveste masina,am in vedere prejudiciul recuperat,exista sansa de a nu se dispune confiscarea. Instanta va decide.#-o
ati savarsit infractiunea de furt calificat(in temeiul art 209 , intr-un loc public, de catre doua sau mai multe persoane impreuna)
Avand in vedere ca esti al doilea incident de aceasta natura ,se poate dispune trimiterea in judecata (conform art 81 se poate dispune si suspendarea conditionata a executarii pedepsei)
Din punctul meu de vedere , faptul ca dvs sunteti student , alte elemente personale ale dvs pot fi apreciate ca si circumstante atenuante judiciare.
Si atitudinea de regret poate fi calificata ca si circumstanta atenuanta judiciara.
Conduita posterioaea savarsirii faptei este apreciata in concret de catre instanta de judecata in vederea individualizarii judiciare a pedepsei.
Aveti vocatie la suspendare conditionata dar e greu de spus ce va decide instanta.
Este recomandabil sa platiti avocat.
Masina se poate confisca conform legii.

avocat Claudiu Lascoschi