Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... AJUTOOOOOOOOR
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

AJUTOOOOOOOOR

Buna ziua, un prieten al meu a fost prins ca a vrut sa fure sdintr-un supermarket produse in valoare de 2500 RON. Acestia au fost filmati de catre camerele de filmat. Dupa o declaratie la politie, acestia au negat faptul cum ar fi vrut sa fure marfa si au spus ca atrebuia sa vina cineva sa le aduca banii pentru ea.

In cele din urma au recunoscut fapta in fata celor de la agentia de paza a supermarketului, iar supermarketul si-a recuperat presupusa paguba si prin urmare nu va depune plangere impotriva celor 2.

Azi in jurul orei 15:30 ei trebuie sa mearga la politie pentru declaratii. Ce ii sfatuiti sa faca? Sa recunoasca si in fata politiei fapta si sa se ajunga la un consens. Se poate rezolva fara dosar penal?

Va multumesc mult anticipat.
Haideti sa ne lamurim. Am inteles deja ca a dat o declaratie la politie?
Alta decat adevarul?
Cum a aparut politia daca cei de la market nu au sesizat-o?
Din cate am vb cu el , am inteles ca nu a dat o declaratie oficiala, in scris, doar a povestit ce s-a intamplat.

Politia a fost chemata de supermarket, dar acestia nu au depus plangere, deoarece acestia s-iau recuperat marfa.

Ce se intampla in cazul acesta?
in caz de furt urmarirea penala incepe din oficiu chiar daca bunurile au fost inapoiate B-)
E chiar furt calificat...
Recunoasteti, luati avocat... Incercat suspendare, da' nu stiu daca se incadreaza...
#-o