Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... amenda primar 20% salariu minim econ.
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

amenda primar 20% salariu minim econ.

buna seara
Am obtinut o hotarare definitiva prin care se amendeaza primarul dintr-o comuna cu 20% din salariu cf art. 24 din Legea contenciosului, dar nu stiu cine trebuie sa o aplice si cum pot sa urmaresc daca a fost aplicata. Amenda trebuie sa se aplice din decembrie 2007 pana la executarea dispozitiei sentintei civile. Ma lupt cu acest primar de peste 2 ani ca sa-mi raspunda la niste informatii si sper ca acum o sa fie nevoit sa o faca daca este obligat prin sentinta.
Problema mea este, daca nici acum primarul nu binevoieste sa-mi raspunda si nu se sperie de amenda, puteti sa-mi spuneti, cine trebuie sa-i aplice aceasta amenda si cum pot sa urmaresc daca ea a fost executata?
Stimata doamna/stimat domn, apelati la un executor judecatoresc care sa ceara si un onorariu pe masura indiferentei primarului!

Daca nu agreati aceasta idee, puteti sa va adresati instantei de drept comun cu o actiune intemeiata pe art. 580 ind. 3 Cod procedura civila, respectiv obligarea la plata de amenzi civile pentru neexecutarea sentintei.
Mult succes!
Nu va suparati, dar eu ca sa nu ma intind prea mult, am mentionat pentru specialisti temeiul amenzii aplicate primarului, repet, articolul 24 din legea contenciosului (Lg.554/2004). Aceasta sanctiune este complementara celei mentionate de dvs. (580 CPC), deci nu se aplica simultan, nici succesiv, pentru a evita dubla impunere.
Problama ridicata de mine se refera, strict, la care ar fi autoritatea abilitata sa aplice si sa incaseze aceasta amenda, intrucat legea este muta sub acest aspect.
Cu alte cuvinte, daca nu are cine urmari si aplica aceasta sanctiune, inseamna ca hotararea respectiva, pe care eu deja am obtinut-o, este total lipsita de eficienta.
Deci ea a fost data degeaba?!?!!!!!
Va rog sa observati si sa calculati ca pana acum, de peste un an de zile de cand s-a dat hotararea, s-a adunat o suma considerabila (circa 50 RON x 365 zile = 18.250 RON), suma care ar trebui sa-l streseze pe primar si sa-l determine sa-si indeplineasca obligatia de a-mi furniza informatiile solicitate. Acesta insa ramane impasibil si ma sfideaza, stiind ca nu exista nimeni care sa execute acea hotarare!
Ce ziceti, ce se poate face?
Multumesc celor care vor incerca sa gaseasca o dezlegare acestei pb. ermetice. Eu n-am gasit!
kyrradan a scris:

Nu va suparati, dar eu ca sa nu ma intind prea mult, am mentionat pentru specialisti temeiul amenzii aplicate primarului, repet, articolul 24 din legea contenciosului (Lg.554/2004). Aceasta sanctiune este complementara celei mentionate de dvs. (580 CPC), deci nu se aplica simultan, nici succesiv, pentru a evita dubla impunere.
Problama ridicata de mine se refera, strict, la care ar fi autoritatea abilitata sa aplice si sa incaseze aceasta amenda, intrucat legea este muta sub acest aspect.
Cu alte cuvinte, daca nu are cine urmari si aplica aceasta sanctiune, inseamna ca hotararea respectiva, pe care eu deja am obtinut-o, este total lipsita de eficienta.
Deci ea a fost data degeaba?!?!!!!!

1. Nu am motive de suparare si imi mentin opinia, cu toate ca am retinut temeiul aplicarii amenzii.

2. Strict, va puteti adresa unui executor judecatoresc, astfel cum am postat mai sus.
Din nou nu va suparati, dar nu inteleg raspunsul dvs.
Stim debitorul amenzii, dar nu m-ati lamurit cine este creditorul.
Ce sa faca executorul in acest caz?!
Puteti fi mai explicita, va rog frumos!
Merci.
1. Ceea ce il obliga legislatia sa faca! Pe site-ul www.executori.ro gasiti toate actele normative ce reglementeaza activitatea unui executor judecatoresc, inclusiv Legea nr. 110/2007.

2. Din mesajele dvs. rezulta ca stiti mult mai mult decat aratati in acest topic. Stiti, deci, ca puteti sa formulati plangerea penala prevazuta la art. 24, alin. (3) din Legea nr. 554/2004.
Gabriela Pintea, Consilier juridic