Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... care sunt actele necesare pentru a vinde o padure?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

care sunt actele necesare pentru a vinde o padure?

care sunt acte necesare pt a vinde o padure?
Trebuie sa detineti titlul de proprietate asupra bunului pe care intentionati sa il tranzactionati
Si sa o aveti intabulata.

Padurea proprietate este un imobil, deci :
Acte necesare unei tranzacţii imobiliare ( padure)
- actul de dobândire a imobilului;
-extrasul de carte funciară eliberat de la biroul de CF în a cărei rază teritorială se află imobilul;
- certificat fiscal eliberat de primărie;
- actele de identitate;
- certificat de căsătorie (daca e cazul);
- actul de proprietate (unul în original şi unul în copie);
- schiţa a imobilului;
Actul de dobândire a imobilului poate fi:
1. contract de vânzare-cumpărare (încheiat fie între vânzător şi cumpărător)
2. contract de donaţie
3. contract de schimb imobiliar
4. certificat de moştenitor
5. titlul de proprietate
6. hotarirea judecatorească definitivă şi irevocabilă intabulată

Intabularea se face pe baza documentatiei cadastrale din dosarul cadastral inregistrat si vizat de catre OCPI.

Certificatul fiscal se eliberează de către Primărie-Direcţia Taxe şi Impozite, pentru această este necesar că impozitul să fie achitat la zi şi să nu existe amenzi neplătite. Pentru eliberarea lui sunt necesare următoarele acte :
1.extras de carte funciară la zi;
2.copie după buletinul de identitate al proprietarului;
3.cerere tip;
4.taxa de timbru;
Extrasul de carte funciară este actul care reflectă cel mai cuprinzător situaţia juridică a imobilului respectiv.

! nu uita de adresa catre vecini si ocolul care administreaza si pazeste padurea pentru ca acestia sa renunte expres sau tacit la dreptul de preemtiune. In plus la paduri trebuie sa fie atent si la multe alte detalii legate de amenajament, de contractele de administrare si paza, de drepturile tertilor: ex. administratorul fondului de vanatoare, drepturi dobandite de terti asupra raurilor si paraurilor care trec prin padurea respectiva, daca exista acces direct sau nu...dar acestea din urma, afar de primul vizeaza mai mult cumparatorul. bafta
O sa va mai trebuiasca si declaratia autentica de renuntare a vecinilor titulari ai dreptului de preemptiune, conform noului cod civil.