Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

faliment

Am o societate comerciala, sunt administrator unic
Cum o pot declara falimentara?
Care sunt pasii de urmat?
Mentionez ca am datorii atat la stat cat si la furnizori
Pot introduce eu cererea pt falimen sau imi trebuie in lichidator?
Va rog sa ma ajutati
Puteti sa introduceti si singur, ca administrator, cerere de intrare in insolventa, fara a mai astepta sa introduca creditorii dvs. Judecatorul sindic va dispune cine va fi lichidator, care vor fi pasii de lichidare si apoi de dizolvare a societatii. Daca se impune etapa reorganizarii sau solicitati intrarea direct in faliment.

Cum o pot declara falimentara?
Care sunt pasii de urmat?

Printr-o cerere adresata tribunalului

Mentionez ca am datorii atat la stat cat si la furnizori
Pot introduce eu cererea pt falimen sau imi trebuie in lichidator?

Este de preferat sa solicitati dvs si numirea unui anumit lichidator