avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

faliment

Am o societate comerciala, sunt administrator unic
Cum o pot declara falimentara?
Care sunt pasii de urmat?
Mentionez ca am datorii atat la stat cat si la furnizori
Pot introduce eu cererea pt falimen sau imi trebuie in lichidator?
Va rog sa ma ajutati
Cel mai recent răspuns: Adrian Stoica , Practician in insolventa 06:51, 20 Iulie 2012
Puteti sa introduceti si singur, ca administrator, cerere de intrare in insolventa, fara a mai astepta sa introduca creditorii dvs. Judecatorul sindic va dispune cine va fi lichidator, care vor fi pasii de lichidare si apoi de dizolvare a societatii. Daca se impune etapa reorganizarii sau solicitati intrarea direct in faliment.

Cum o pot declara falimentara?
Care sunt pasii de urmat?

Printr-o cerere adresata tribunalului

Mentionez ca am datorii atat la stat cat si la furnizori
Pot introduce eu cererea pt falimen sau imi trebuie in lichidator?

Este de preferat sa solicitati dvs si numirea unui anumit lichidator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen ContSters359380 ContSters359380 O societate a fost dizolvata in 2006 de ONRC pentru nedepunerea situatiilor contabile ! In 2011 s-a deschis procedura falimentului ! Intrebare : Trebuiau ... (vezi toată discuția)
Srl-faliment gtbriana gtbriana In 2007 am cesionat o societate iar noul administrator a facut o gramada de escrocherii.Acum firma este in faliment.Problema este ca eu apar ca parat in acest ... (vezi toată discuția)
Obligatii administrator dupa decesul asociatului unic Tyna_ Tyna_ Dupa decesul asociatului unic al unei societati comerciale m-ar interesa care sunt obligatiile administratorului firmei? Firma are datorii atat la stat cat si ... (vezi toată discuția)