Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Incepere activitate intreprindere individuala
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Incepere activitate intreprindere individuala

Buna ziua. Doresc sa deschid o intreprindere individuala cu profil ,,atelier tamplarie''. Va rog sa-mi spuneti daca, in conditiile in care inchiriez utilajele de prelucrare si hala de la un SRL fara activitate, pot functiona in baza autorizatiilor acestui SRL? Va multumesc anticipat
In opinia mea puteti functiona ca intreprindere individuala - in spatiul de productie (atelierul) pentru care societatea comerciala (locatorul) detine autorizatiile necesare. In mare parte depinde insa de continutul exact al contractului ce urmeaza sa fie incheiat intre parti.
Dar, daca tot vorbim despre inchiriere, odata ce firma respectiva nu are activitate, cum va factureaza serviciile de inchiriere a spatiului? Apoi, are firma aceasta in obiectul sau de activitate acest cod (si certificat constatator emis in baza Legii 359/2004)?
Daca pana aici pare sa fie totul in regula, ar fi bine de verificat daca firma are autorizatie de mediu valabila.