Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sunt nou angajat!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sunt nou angajat!

De cateva zile sunt angajat la o firma. Dar abia astazi am fost programat sa-mi fac fisa medicala! Acum am o nedumerire!? Seful direct mi-a zis ca trebuie sa, suport eu cheltuielile pentru acea fisa! Rugaminte pe care o am la dvs. puteti sa-mi spuneti si mie cine plateste? Angajatorul sau angajatul!
Va multumesc
HG nr. 355/2007 modificata de Hg 37/2008, privind supravegherea sanatatii lucratorilor, prevede:
ART. 6 - Angajatorii din orice domeniu de activitate, atât din sectorul public, cât şi din sectorul privat, sunt obligaţi să respecte reglementările în vigoare privind supravegherea sănătăţii lucrătorilor.
ART. 7 - Angajatorii sunt obligaţi să asigure fondurile şi condiţiile efectuării tuturor serviciilor medicale profilactice necesare pentru supravegherea sănătăţii lucrătorilor, aceştia nefiind implicaţi în niciun fel în costurile aferente supravegherii medicale profilactice specifice riscurilor profesionale.
ART. 8 - (1) Serviciile medicale profilactice prin care se asigură supravegherea sănătăţii lucrătorilor sunt: examenul medical la angajarea în muncă, de adaptare, periodic, la reluarea activităţii, promovarea sănătăţii la locul de muncă.

Legea nr. 319/2006 a securitatii si sanatatii in munca prevede:
Art.7 alin. (6) Măsurile privind securitatea, sănătatea şi igiena în muncă nu trebuie să comporte în nicio situaţie obligaţii financiare pentru lucrători.
Va multumesc mult pentru raspuns!