avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... La certificat medico-legal cu 2-3 zile ingrijiri ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

La certificat medico-legal cu 2-3 zile ingrijiri medicale, ce incadrare juridica si pedeapsa se aplica?

La certificat medico-legal cu 2-3 zile ingrijiri medicale, ce incadrare juridica si pedeapsa se aplica?

multumesc!
Cel mai recent răspuns: cotanmihail , utilizator 12:13, 21 Iulie 2012
Infractiunea de lovire sau alte violente prev de at 180 al. 2 c.pen.- de la 3 luni la 2 ani sau amenda, iar daca daca faptele sunt savarsite asupra membrilor familiei art 180 al. 2 ind.1- de la 1 an la 2 ani sau amenda.
multumesc!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mi-am batut prietena shi ea s-a dus la politzie ... help ! yooohooo yooohooo Am batut-o ... shi`a luat certificat medico-legal de 9 zile shi a stat in spital 3-4 zile ... am primit o citatzie sa ma prezint la politzie ... scrie nr de ... (vezi toată discuția)
Articolul 180 c.pen. dragomir_irina dragomir_irina Procesul meu penal s-a incadrat sub Articolul 180, Codul Penal. Prin urmare as dori sa aflu detalii cu privire la acest articol. Va multumesc! (vezi toată discuția)
Care este pedeapsa si cuantumul despagubirilor care se acorda aiai aiai unui inculpat trimis in judecata pt. infractiunile de loviri si alte violente prev. de art.180 alin.2 indice1 CP (3 fapte) cu aplicarea art.33 lit.a CP ... (vezi toată discuția)