Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pot fi dat in judecata pentru un blog ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pot fi dat in judecata pentru un blog ?

Sunt proprietarul unui blog in care sunt descrise activitatile anormale ale unei persoane in timpul muncii intr-un mod ironic , un ironic de asa natura incat poate fi considerat ca insulta la persoana respectiva . Am mentionat ca respectivul blog este un pamflet si trebuie tratat ca atare , dar imi vor aduce aceaste cuvinte "imunitate" ?
Vreau sa fiu sigur deoarece nu vreau sa risc bani sau timp (in caz ca sunt dat in judecata) dar de asemeni vreau ca acele informatii sa ramana nemodificate eventual sa mai adaug "securitate" contra acelei persoane . Mentionez ca in interiorul blogului nu sunt alte nume sau detalii care sa faca legatura directa cu mine .
O persoana care considera ca prin anumite modalitati (scrise sau nescrise) ii este afectata imaginea, are dreptul legal de a cere daune morale sau materiale dacă se dovedeste ca respectivele afirmatii i-au provocat neplaceri.

Art. 73. -
(1) Orice persoană are dreptul la propria imagine
(2) În exercitarea dreptului la propria imagine, ea poate să interzică ori să împiedice reproducerea, în orice mod, a înfățișării sale fizice ori a vocii sale sau, după caz, utilizarea unei asemenea reproduceri. Dispozițiile art. 75 rămân aplicabile.
Art. 74. - Sub rezerva aplicării dispozițiilor art. 75, pot fi considerate ca atingeri aduse vieții private:
a) intrarea sau rămânerea fără drept în locuință sau luarea din aceasta a oricărui obiect fără acordul celui care o ocupă în mod legal;
b) interceptarea fără drept a unei convorbiri private, săvârșită prin orice mijloace tehnice, sau utilizarea, în cunoștință de cauză, a unei asemenea interceptări;
c) captarea ori utilizarea imaginii sau a vocii unei persoane aflate într-un spațiu privat, fără acordul acesteia;
d) difuzarea de imagini care prezintă interioare ale unui spațiu privat, fără acordul celui care îl ocupă în mod legal;
e) ținerea vieții private sub observație, prin orice mijloace, în afară de cazurile prevăzute expres de lege;
f) difuzarea de știri, dezbateri, anchete sau de reportaje scrise ori audiovizuale privind viața intimă, personală sau de familie, fără acordul persoanei în cauză;
g) difuzarea de materiale conținând imagini privind o persoană aflată la tratament în unitățile de asistență medicală, precum și a datelor cu caracter personal privind starea de sănătate, problemele de diagnostic, prognostic, tratament, circumstanțe în legătură cu boala și cu alte diverse fapte, inclusiv rezultatul autopsiei, fără acordul persoanei în cauză, iar în cazul în care aceasta este decedată, fără acordul familiei sau al persoanelor îndreptățite;
h) utilizarea, cu rea-credință, a numelui, imaginii, vocii sau asemănării cu o altă persoană;
i) difuzarea sau utilizarea corespondenței, manuscriselor ori a altor documente personale, inclusiv a datelor privind domiciliul, reședința, precum și numerele de telefon ale unei persoane sau ale membrilor familiei sale, fără acordul persoanei căreia acestea îi aparțin sau care, după caz, are dreptul de a dispune de ele.
Cel mai simplu este sa nu dati numele persoanelor si sa nu puneti poze cu acestea. Incercati sa va scrieti articolele intr-o maniera mai generala in asa fel incat sa nu fie atacata o anumita persoana sau evitati sa indicati despre cine este vorba.
ContSters178374, utilizator
uydywo a scris:

Sunt proprietarul unui blog in care sunt descrise activitatile anormale ale unei persoane in timpul muncii intr-un mod ironic , un ironic de asa natura incat poate fi considerat ca insulta la persoana respectiva . Am mentionat ca respectivul blog este un pamflet si trebuie tratat ca atare , dar imi vor aduce aceaste cuvinte "imunitate" ?
Vreau sa fiu sigur deoarece nu vreau sa risc bani sau timp (in caz ca sunt dat in judecata) dar de asemeni vreau ca acele informatii sa ramana nemodificate eventual sa mai adaug "securitate" contra acelei persoane . Mentionez ca in interiorul blogului nu sunt alte nume sau detalii care sa faca legatura directa cu mine .

Teoretic poti fi dat in judecata. Practic, daca folosesti un pseudonim fals cand utilizezi blogul si folosesti si un server proxy care iti redirectioneaza semnalul prin Singapore nu te mai poate identifica nici dracu.