Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... AJUTOR DE SOMAJ
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

AJUTOR DE SOMAJ

Am un prieten care a fost viceprimar pana in august 2010. In 2011 a lucrat 9 luni la o societate angajat cu contract pe perioada determinat. Intrebarea mea este: poate beneficia de somaj? Multumesc anticipat.
1. Ati dat cam putine date.

2. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie:
- sa-i inceteze CIM din motive neimputabile;
- in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj sa aiba 12 luni stagiu de cotizare la somaj.

3. Incetarea unui CIM pe perioada determinata la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat este neimputabila salariatului.
Art. 17. - (1) In vederea stabilirii dreptului de indemnizatie de somaj, somerii prevazuti la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot gasi in una dintre urmatoarele situatii:
a) le-a incetat contractul individual de munca sau contractul de munca temporara din motive neimputabile lor;
Art. 34. - (1) Somerii prevazuti la art. 17 alin. (1) beneficiaza de indemnizatie de somaj daca indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii
Art.38
(2) Indemnizatia de somaj se acorda de la data prevazuta la alin. (1), daca cererea este inregistrata la agentia pentru ocuparea fortei de munca in termen de 10 de zile de la aceasta data.
(3) Daca cererea este inregistrata dupa expirarea termenului de 10 de zile, dar nu mai tarziu de 12 luni de la data prevazuta la alin. (1), indemnizatia de somaj se acorda incepand cu data inregistrarii cererii.
(4) Termenul de maximum 12 luni prevãzut la alin. (3) este termen de decãdere din drepturi.

In principiu prietenul dvs nu prea indeplineste conditiile pentru acordarea indemnizatiei de somaj.
Avand CIM pe perioda determinata, acesta s-a incheiat din motove neimputabile lui.Dupa un calcul simplu, daca prietenul dvs nu a lucrat deloc in 2012 nu are stagiu de cotizare 12 luni in ultimele 24, iar in legatura ca ultimul punct, calculati dvs sa nu fi trecut cele 12 luni de la incetarea CIM.
ela david, utilizator
Care a fost situatia persoanei in perioada august 2010 - 2011 ?
Perioada august 2010 - martie 2011 nu a jost angajat. Din marie 2011 - noiembrie 2011 a avut contract de munca pe perioada determinata adica 9 luni si de atunci nimic. Ma gandesc ca in august 2012 trece cele 24 de luni, si daca ar beneficia de somaj nu se mai poate face nimic. Va rog lamuritine ca e o situatie mai complicata. Multumesc.
1. Asadar in perioada august 2010 - august 2012 a lucrat (si a cotizat la somaj) numai 9 luni.

2. Deoarece in ultimele 24 de luni nu are cele 12 luni stagiu de cotizare la somaj nu va putea beneficia de indemnizatie de somaj.