Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... recuperare bani imprumutati
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

recuperare bani imprumutati

Acum 2 ani am imprumutat unui prieten suma de x euro pentru o perioada de 6 luni. Singurul inscris este un contract de imprumut incheiat intre mine si prietenul meu, fara martori, fara a fi autentificat de notar. Pot sa-mi mai recuperez acesti bani? Care sunt sansele de recuperare in cazul in care il actionez in judecata si cat ar dura procesul? Multumesc
flory80, utilizator
Formulati in instanta o actiune in pretentii...va trebui insa sa timbrati cererea la valoarea sumei imprumutate.
Multumesc frumos. Credeti ca sunt sanse de recuperare?
Intai trebuie sa obtineti un titlu executoriu ( hotararea jud investita), apoi sa apelati la un executor care sa aiba de unde recupera. Daca prietenul are salariu sau bunuri, sanse sunt