Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... inlesniri la plata impozitului datorat de persoane ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

inlesniri la plata impozitului datorat de persoane fizice ptr bugetul de stat

buna ziua,
in 2007 am castigat la bursa ptr care datorez un impozit de 3600 ron,problema este ca toti banii am investit tot la bursa
si acum portofoliul meu valoreaza mai putin de 10% din suma investita,in prezent am un singur venit si anume un salar net de 315 ron care nu-mi permite nici sa traiesc dar sa-mi achit impozitul datorat,doresc sa aflu daca codul de procedura fiscala prevede scutire,amanare sau macar esalonarea impozitului datorat fara majorari si penalitati,am facut o cerere in acest sens la adm .fin. publice timisoara pe baza art 125 cod proc fiscala,dar am primit raspunsul ca acest
articol se refera doar la plata impozitelor locale,sunt disperat,plin de datorii,nu stiu ce sa fac,ultimul termen de plata este 15.01.2009,dupa care se aplica majorari si penalitati care umfla rapid datoria initiala,
multumiri anticipate ptr sfaturi
Am gasit intrebarea Dvs. Revin, in masura in care lamuresc situatia, cu un raspuns.
Intr-adevar aliniatul 2 al art125, Cod procedura se refera la impozitele locale, al(1) insa nu face aceasta specificare. Redau mai jos textul din lege:
Text extras din: Codul de Procedura Fiscala 2007 - Codul de Procedura Fiscala al României@

(1) La cererea temeinic justificata a contribuabililor, organul fiscal competent poate acorda pentru obligatiile fiscale restante, atât înaintea începerii executarii silite, cât si în timpul efectuarii acesteia, înlesniri la plata, în conditiile legii.
(2) La cererea temeinic justificata a debitorilor, persoane fizice sau juridice, creditorii bugetari locali, prin autoritatile administratiei publice locale care administreaza aceste bugete, pot acorda, pentru obligatiile bugetare restante pe care le administreaza, urmatoarele înlesniri la plata:
a) esalonari la plata impozitelor, taxelor, chiriilor, redeventelor, contributiilor si a altor obligatii la bugetul local;
b) amânari la plata impozitelor, taxelor, chiriilor, contributiilor si a altor obligatii la bugetul local;
c) esalonari la plata majorarilor de întârziere de orice fel, cu exceptia majorarilor de întârziere datorate pe perioada de esalonare;
d) amânari si/sau scutiri ori amânari si/sau reduceri de majorari de întârziere, cu exceptia majorarilor de întârziere datorate pe perioada de amânare;
e) scutiri sau reduceri de impozite si taxe locale, în conditiile legii.

Va sfatuiesc sau sa insistati la Administratia financiara, sau sa trimiteti o adresa la Ministerul Finantelor.

Nu stiu insa nimic in legatura cu termenul de 15 ianuarie. Codul fiscal face urmatoarele precizari cu privire la activitatea desfasurata de Dvs.:
Text extras din: Codul Fiscal 2003 - Codul Fiscal al României@
art.67 al (3) lit a)
câstigul determinat din transferul titlurilor de valoare, altele decât partile sociale si valorile mobiliare în cazul societatilor închise, se impune cu o cota de 1%, impozitul retinut constituind plata anticipata în contul impozitului anual datorat. Obligatia calcularii, retinerii si virarii impozitului reprezentând plata anticipata revine intermediarilor, societatilor de administrare a investitiilor în cazul rascumpararii de titluri de participare la fondurile deschise de investitii sau altor platitori de venit, dupa caz, la fiecare tranzactie. Impozitul calculat si retinut la sursa se vireaza la bugetul de stat, pâna la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei în care a fost retinut. Pentru tranzactiile din anul fiscal contribuabilul are obligatia depunerii declaratiei privind venitul realizat, pe baza careia organul fiscal stabileste impozitul anual datorat, respectiv impozitul anual pe care contribuabilul îl are de recuperat, si emite o decizie de impunere anuala, luându-se în calcul si impozitul retinut la sursa, reprezentând plata anticipata. Impozitul anual datorat se stabileste de organul fiscal competent astfel:
1. prin aplicarea cotei de 16% asupra câstigului net anual al fiecarui contribuabil, determinat potrivit prevederilor art. 66 alin. (5), pentru titlurile de valoare înstrainate sau rascumparate, în cazul titlurilor de participare la fonduri deschise de investitii, începând cu data de 1 ianuarie 2007, într-o perioada mai mica de 365 de zile de la data dobândirii;
2. prin aplicarea cotei de 1% asupra câstigului net anual al fiecarui contribuabil, determinat potrivit prevederilor art. 66 alin. (5), pentru titlurile de valoare înstrainate sau rascumparate, în cazul titlurilor de participare la fonduri deschise de investitii, începând cu data de 1 ianuarie 2007, într-o perioada mai mare de 365 de zile de la data dobândirii;

Text extras din: Codul Fiscal 2003 - Codul Fiscal al României@
Prin exceptie de la dispozitiile alin. (3) lit. a), în perioada 1 ianuarie 2009-31 decembrie 2009 inclusiv, câstigurile realizate de persoanele fizice din transferul titlurilor de valoare, altele decât partile sociale si valorile mobiliare în cazul societatilor închise, sunt venituri neimpozabile
Text extras din: Codul Fiscal 2003 - Codul Fiscal al României@
) Diferentele de impozit ramase de achitat conform deciziei de impunere anuala se platesc în termen de cel mult 60 de zile de la data comunicarii deciziei de impunere, perioada pentru care nu se calculeaza si nu se datoreaza sumele stabilite potrivit reglementarilor în materie, privind colectarea creantelor bugetare.

Deci pentru a determina termenul in care trebuie sa achitati vedeti cu ce data v-a fost trimisa decizia de impunere si de la acea data calculati 60 zile.
__________

Pe perioada pe care se acorda inlesniri la plata se datoreaza majorari.
Duduie moniK nu stii ca nu se mai acorada inlesniri la plata impozitului sau esalonari? Ce fel ai luat examenul de consultant?
Raspunsul meu se bazeaza pe Codul de procedura fiscala, versiunea consolidata la 01.01.2009. Daca aveti cunostinta despre faptul ca nu se mai acorda inlesniri la plata impozitului va rog sa precizati la ce act normativ faceti referire. Nimeni nu are pretentia ca le stie pe toate, mai ales in legislatia in continua schimbare de la noi.
Va multumesc.:)
Ce punct de vedere???
Nu vedeti ca faceti referire la executarii silite.:)) Vad ca stapaniti Codul Fiscal HA! HA!:thumbup:
bleza, utilizator