Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recurs
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recurs

Am reusit performanta ca doar fosta sotie sa exercite autoritatea tutelara.... motivul este unul destul de ciudat, respectiv, eu ma prezentam in instanta la judecatoria sectorului 5, iar fosta sotie deschisese aceiasi actiune si la sectorul 6. In timp ce la sectorul 5 solicita amanari peste amanari, la sectorul 6 a obtinut exercitarea in exclusivitate a autoritatii parintesti!
Astazi am primit hotararea instantei si as dori sa fac recurs... am si eu nevoie de cateva lamuriri:
1.Imi puteti spune si mie termenul "tehnic" pentru chestia asta ciudata prin care am trecut? Adica aceiasi cauza, aceiasi perioada, aceleasi parti, dar doua instante diferite...
2. faptul ca la judecatoria sectorului 6 a comunicat ca nu am incercat sa iau legatura cu ea de doi ani, iar eu am extrasele de cont si mail-urile prin care solicitam sa vad copilul, poate fi relevant in judecarea recursului?
3. a prezentat ca martor in proces o prietena de-a ei, pe care am vazut-o doar de 3 ori, pe strada, cate 2 minute.... mi se pare bizar ca o persoana care nu ma cunoaste sa poata fi martor! este relevant faptul ca tipa a mai fost martorul ei si in alte procese?
Va multumesc anticipat!
Daca reusiti sa faceti dovada faptului ca nu ati stiut de proces...aveti sanse de castig in recurs...
pai... nu a venit nici o citatie, iar de proces am aflat intamplator, fiind sunat de un amic... tipul mi-a gasit numele pe internet ca sunt chemat la proces la judecatoria sectorului 6! eu am domiciliul in sectorul 5, iar, din cate stiu eu, procesele pricvind exercitarea autoritatii parintesti se judeca la "domiciliul" paratului!
Va rog sa imi spuneti daca poate fi acceptat recursul in aceasta speta de catre instanta si in ce conditii (ce documente trebuie sa aduc)?
Va multumesc!