Forum Discuţii juridice Achiziţii publice refuzul primariei de a incheia un contract castigat ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

refuzul primariei de a incheia un contract castigat prin licitatie publica

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta. Lucrez intr-o societate care a castigat o licitatie publica pentru executarea unor lucrari de interes public, si unitatea noastra a fost invitata sa semneze contractul la finele lunii iunie. Dupa alegerile din 10 iunie, s-a schimbat primarul si acesta refuza incheierea de contract, pe motiv ca doreste sa imbunatateasca proiectul. Ce credeti ca putem face, o plangere catre ANRMAP sau direct la instanta???
puteti sesiza anrmap-ul iar primaria va fi amendata. pt. semnarea contractului trebuie sa va adresati instantei de judecata, doar ea poate obliga autoritatea sa incheie contractul. atentie, nu stati prea mult in pasivitate pt,. ca termenul de prescriptie cu privire la litigii care izovrasc din procedurile de atribuire, este, din cate stiu eu de doar 6 luni.