Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... somatie executare silita
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

somatie executare silita

Am primit de la o banca Piraeus o somatie pt executare silita pt apartament. Intrebarea este : Pot sa puna sigiliu pe un apartament girat la alta banca Raiffaisen pentru o datorie de 5000 lei(datorie la piraeus)? Sigiliu pe apartamnet inseamna ca ne dau afara sau ce pot sa faca?

Va multumesc pentru raspuns!
oana_adriana_ghita, utilizator
Daca ati primit somatie ,pe cale de consecinta s-a dispus impotriva dvs procedura de executare silita asupra bunurilor in evidenta,bunuri mobile/imobile/conturi/drepturi salariale -prezente si viitoare-pana la concurenta creditului neachitat
Apartamentul poate fi scos la vanzare(nu silgilat) si de un alt creditor decat cel ipotecar. Abia dupa vanzarea imobilului se poate face evacuarea dvs fortata, in cazul in care refuzati sa eliberati!
Bunurile din apartament sunt pe numele sotului sau numele fiicei, doar apartamentul este pe numele meu -'' uzufruct viager'' iar fiica este trecuta si ea pe contract ca si ''nuda proprietate''.
In cazul acesta, pentru 5000 lei, banca ce poate sa faca? Pot lua bunurile sau apartamentul??

Multumesc mult pentru raspuns!