Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Somatie plata amenda circulatie fara PV
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Somatie plata amenda circulatie fara PV

Buna ziua,
As dori sa stiu ce pot face in urmatoarea situatie:
Am primit o somatie de plata de la Directia "Taxe si impozite" a primariei, pentru o amenda de circulatie. Termenul este deja depasit cu o saptamana si sunt somat sa platesc in 15 zile. Nu am fost instiintat inainte de expirarea termenului de plata a amenzii.
Problema este ca nu am primit niciun proces verbal de constatare a contraventiei.
Ce cai de contestare am in acest caz? Neprimind vreun proces verbal, pe cine trebuie sa contest, primaria sau politia?
Multumesc!

Ordonanta 2 din 2001 spune urmatoarele: "Art. 14. - (1) Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii"
Nu ati semnat procesul verbal de contraventie? Daca l-ati semnat nu vi s-a dat un exemplar in acel moment?
Nu am fost oprit, nu am semnat si nu am primit niciun proces verbal de contraventie nici direct si nici prin posta.
Pe cine contest in acest caz, primaria sau politia?
in somatia de la primarie ar trebui sa scrie motivul acesteia, macar nr procesului verbal de contraventie si data acestuia.
daca pv a ajuns la primarie inseamna ca a existat un pv de contraventie .
mergeti la primarie sa va lamuriti despre ce este vorba.
In somatia de la primarie scrie doar amenda circulatie, nimic altceva.

Problema este neprimirea procesului verbal de contraventie. Asadar termenul de contestare a procesului verbal (15 zile) este demult depasit.
la primarie trebuie sa existe motivul somatiei, respectiv adresa prin care instiinteaza primaria ca nu ati fi platit amenda.
primaria nu poate elibera o chitanta de plata fara a inscrie pe ea temeiul legal, adica pv nr din data ....
nu poate scrie doar "amenda circulatie".
trebuie sa mergeti la primarie si sa vedeti temeiul legal al amenzii.