avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită pana unde poate merge executorul judecatoresc?
Discuție deschisă în Executare silită

pana unde poate merge executorul judecatoresc?

Care sunt limitele impuse de care lege pentru executarea silita desfasurata de executorul judecatoresc? Poate intra cu politia in locuinta de domiciliu, daca debitorul refuza sa ii permita accesul in locuinta? Politia are nevoie de mandat pentru a intra in casa?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 22:34, 26 Iulie 2012
Eecutorul judecatoresc detine autorittaea si competenta sa dispuna orice masura legala pentru materializarea titlului executoriu
In cazuri motivate,cand debitorul refuza respectarea hotararii judecatoresti,pentru executare,poate solicita inclusiv prezenta organului de politie
In situatia existentei de titlu executoiu,politia nu este necesar sa detina alte formalitati
Daca nu deschideti usa de buna voie se vine cu politia si cu lacatus pentru a se ,,rupe" yala.
Eu chiar si in lipsa debitorului am vrut sa intru, dar au stat acasa cand au inteles ca nu are sens sa plece de acasa...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pasii unei executari silite tucurasu tucurasu Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu niste informatii legate de pasii de urmat in cazuul unei evacuari si anume: Exista o Hotarare definitiva si irevocabila ... (vezi toată discuția)
Sentinta definitiva prin care mi se cuvin niste bani! catalinm75 catalinm75 Buna ziua! Iata care este cazul, foarte pe scurt. Eu am platit unui partener de-al meu niste bani ca sa imi presteze un anumit serviciu. Acel partener nu a ... (vezi toată discuția)
Tulburare de posesie sau nu? mass mass Buna ziua, in august 2017 am parasit apartamentul bun comun in urma unei infidelitati a fostei sotii. In luna martie 2018 s-a pronuntat hot definitiva (prin ... (vezi toată discuția)