Forum Discuţii juridice Executare silită pana unde poate merge executorul judecatoresc?
Discuție deschisă în Executare silită

pana unde poate merge executorul judecatoresc?

Care sunt limitele impuse de care lege pentru executarea silita desfasurata de executorul judecatoresc? Poate intra cu politia in locuinta de domiciliu, daca debitorul refuza sa ii permita accesul in locuinta? Politia are nevoie de mandat pentru a intra in casa?
Eecutorul judecatoresc detine autorittaea si competenta sa dispuna orice masura legala pentru materializarea titlului executoriu
In cazuri motivate,cand debitorul refuza respectarea hotararii judecatoresti,pentru executare,poate solicita inclusiv prezenta organului de politie
In situatia existentei de titlu executoiu,politia nu este necesar sa detina alte formalitati
Daca nu deschideti usa de buna voie se vine cu politia si cu lacatus pentru a se ,,rupe" yala.
Eu chiar si in lipsa debitorului am vrut sa intru, dar au stat acasa cand au inteles ca nu are sens sa plece de acasa...