Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Documente infiintare asociatie si fundatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Documente infiintare asociatie si fundatie

Buna ziua. Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie. De unde se ia dovada disponibilitatii denumirii, respectiv dovada sediului si a patrimoniului.

Multumesc
Buna ziua. Dovada disponibilitatii denumirii o obtineti de la Minsterul Justitiei, serviciul Relatii cu Publicul Compartimentul de Evidenta ONG, aflat pe str. Apolodor, nr.17, sector 5, Bucuresti, tel. 037 204 1999 int.1192, e-mail: relatiipublice@just.ro.Pentru aceasta trebuie sa depuneti o cerere si chitanta in original eliberata in urma platii unei taxe in cuantum de aproximativ 5 lei, care se plateste la Trezoreria sectorului sau a orasului in care locuiti, in contul Ministerului Justitiei.Puteti opta sa depuneti/primiti aceste acte prin posta, mai ales in cazul in care nu locuiti in Bucuresti.
Dovada sediului:actul in baza caruia stabiliti sediul ONG: contract de vanzare cumparare, comodat, inchiriere etc.
Dovada patrimoniului: chitanta de la banca in valoare de cel putin un salariu minim brut pe economie, la data constituirii asociatiei- este alcatuit din aportul in natura si/sau in bani al asociatilor. In cazul aportului in natura, forma autentica a actului constitutiv si a statutului este obligatoriu.
Multumesc mult de raspuns :)