Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... reducere varsta de pensionare pt mama cu copil cu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

reducere varsta de pensionare pt mama cu copil cu handicap

Buna ziua,

Mama mea poate beneficia de reducerea varstei de pensionare daca are un copil cu handicap grav? Din nastere?

Mama s-a nascut in 3 aug 1957 si are 34,2 ani cotizati.
Nu exista o asemenea prevedere legala.
1. Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice nu prevede reducerea varstei standard de pensionare pentru femeile care au nascut si crescut un anumit numar de coii (cu sau fara handicap).

2. Pentru o femeie nascuta in august 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 10 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

3. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 1o luni, in iunie 2018;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 55 de ani si 10 luni, in iunie 2013 daca atunci va avea un stagiu de cotizare de 38 de ani si 10 luni;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 10 luni, in iunie 2013 (pentru fiecare luna de anticipare se diminueaza pensia cu 0,75% - pentru 5 ani = 60 de luni diminuarea va fi de 45%)