avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... reducere varsta de pensionare pt mama cu copil cu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

reducere varsta de pensionare pt mama cu copil cu handicap

Buna ziua,

Mama mea poate beneficia de reducerea varstei de pensionare daca are un copil cu handicap grav? Din nastere?

Mama s-a nascut in 3 aug 1957 si are 34,2 ani cotizati.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:32, 28 Iulie 2012
Nu exista o asemenea prevedere legala.
1. Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice nu prevede reducerea varstei standard de pensionare pentru femeile care au nascut si crescut un anumit numar de coii (cu sau fara handicap).

2. Pentru o femeie nascuta in august 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 10 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

3. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 1o luni, in iunie 2018;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 55 de ani si 10 luni, in iunie 2013 daca atunci va avea un stagiu de cotizare de 38 de ani si 10 luni;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 10 luni, in iunie 2013 (pentru fiecare luna de anticipare se diminueaza pensia cu 0,75% - pentru 5 ani = 60 de luni diminuarea va fi de 45%)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme pensie bogdan666 bogdan666 Buna seara, Cred ca am postat gresit insa am nevoie sa stiu daca mama e nascuta pe 3 august 1957, are 33 de ani de munca insa fara concedii medicale sau ... (vezi toată discuția)
Pensia anticipata ionescuandreea ionescuandreea buna ziua ,am 56 de ani sunt nascuta pe 14/04/1957 sunt de sex feminin si am o vechime in munca de 30 de ani si 10 luni as dori sa stiu daca pot iesi la pensie ... (vezi toată discuția)
Pensie neamt-emil-eugen neamt-emil-eugen intreb pt soacra mea care este nascuta in 24 noiembrie 1957, are 36 de ani si 4 luni de munca si ar dori sa stie cand se poate pensiona si la limita de varsta ... (vezi toată discuția)