avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cheltuieli asociatia de locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cheltuieli asociatia de locatari

Buna ziua,
Un proprietar care locuieste singur la parter, plateste lumina din scara blocului si curatenia pe scara, la fel ca si cel de la etajul 4, care are 5 membri in familie ?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: kamy_nora , utilizator 14:38, 31 Iulie 2012
Salariul femeii de serviciu, ca toate salariile si indemnizatiile se repartizeaza pe cota-parte indiviza.
Curentul electric folosit pe holuri se imparte in functie de numarul de persoane.
In conformitate cu HG 1588/2007 cu normele de aplicare a Legii 230/2007 de infiintare, organizare si functionare a asociatiilor de proprietari.
Ce inseamna cota -parte indiviza?
Multumesc!
Proportional cu suprafata apartamentului. Adica apartamente asemanatoare platesc la fel.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli privind spatiile comune cobuzi cobuzi ....pe baza caror criterii se repartizeaza cheltuielile aferente curateniei pe casa scarii,iluminatul pe casa scarii si functionarea liftului? (vezi toată discuția)
Repartizarea cheltuielilor comune la as.de proprietari noane noane Am un apartament in care nu locuieste nimeni ,si lunar apar cu cheltuieli la asociatie pentru lift,lumina pe scara,curatenie si culmea sumele sunt egale pentru ... (vezi toată discuția)
Despre asociatia de proprietari cineva_eu cineva_eu pe scara blocului sunt obligati sa plateasca femeia de serviciu,administratorul si lumina pe scara ,doar proprietarii care locuiesc zi de zi in apartamentele ... (vezi toată discuția)