Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Refuz recoltare probe biologice
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Refuz recoltare probe biologice

sunt chemat in instanta pentru fond-infractiuni privind circulatia pe drumurile publice(oug nr.195/2002);am fost oprit de un echipaj de politie -am suflat in epilotest ,am avut alcoolemia 0,4,am fost condus la spital unde am refuzat recoltarea probelor biologice pe motiv ca sunt alergic la injectii;ce sanse am sa scap fara cazier?ajutorrrrrrrrrrrr;pot aduce un act medical prin care sa rezulte sustragerea?
Conducerea in starea de ebrietate si refuzul recoltarii de probe biologice angajeaza raspunderea penala a dvs.
Totusi , in pofida existentei unui concurs real de infractiuni , exista posibilitatea suspendarii conditionate a executarii pedepsei , daca sunt intrunite cerintele legale ale acestei modalitati de individualizare judiciare a pedepsei .(in temeiul art 81 Cod penal , cu precadere cea a pedepsei efectiv aplicate care nu poate depasi 2 ani )
Apelati la un avocat
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Daca dovediti ca intradevar sunteti alergic la injectii, ....dar cam greu.
Pana la urma nu va facea nimeni injectie ci va lua o proba de sange. Si cred ca medicii respectivi stiau ca exista si alte modalitati de a putea afla alcoolemia si nu numai prin proba de sange (de exemplu, urina si mai sunt si altele).
Totusi, refuzul de recoltare a probelor biologice va poate aduce o pedeapsa, cel mai sigur o amenda penala.
Având în vedere că sunteţi deja în instanţă,aşa cum vă sfătuia şi colega mea Ioana,contactaţi un avocat.Teoretic s-ar putea să vă alegeţi cu o pedeapsă penală şi să fie dispusă suspendarea condiţionată a acesteia,dacă nu aveţi antecedente penale.La fel de bine se poate încerca un 18 ind.1 Cod penal-lipsa pericolului social al faptei.De aceea ar fi util să luaţi legătura cu un coleg avocat care,pe baza probelor existente la dosar şi a probelor ce le mai puteţi administra,să stabilească o strategie de apărare.Succes!
Pentru Cosmin(nu mi-am activat contul), respuns la mesaj privat:

Daca decizia a ramas definitiva(totusi cam mult 2 ani), sanse sa castigatila CEDO sunt reduse. Trebuie sa faceti dovada ca nu ati fost vinovat. Dar se pare ca ati fost. Greseala mare a fost ca ati refuzat recoltarea probelor biologice. mai ales(retineti !) ca aveati alcool pur in aer respirat la limita iar in sange ar fi putut iesi sub 80%, deci nu mai era infractiune. Nu disperati.Daca nu aveti antecedente penale, o condamnare cu suspendare trece repede dar va afecteaza cazierul.Socotiti de la data ramanerii definitive 2 ani, la care mai adaugati 4 ani si inca unul. Dupa aceasta data, daca nu recidivati, veti fi reabilitat, se va sterge cazierul. Pentru recuperarea permisului, durata e mai mica.(OUG 195/2002).
mihai_sylvia@yahoo.ca a scris:

Daca decizia a ramas definitiva(totusi cam mult 2 ani), sanse sa castigatila CEDO sunt reduse. Trebuie sa faceti dovada ca nu ati fost vinovat. Dar se pare ca ati fost. Greseala mare a fost ca ati refuzat recoltarea probelor biologice. mai ales(retineti !) ca aveati alcool pur in aer respirat la limita iar in sange ar fi putut iesi sub 80%, deci nu mai era infractiune. Nu disperati.Daca nu aveti antecedente penale, o condamnare cu suspendare trece repede dar va afecteaza cazierul.Socotiti de la data ramanerii definitive 2 ani, la care mai adaugati 4 ani si inca unul. Dupa aceasta data, daca nu recidivati, veti fi reabilitat, se va sterge cazierul. Pentru recuperarea permisului, durata e mai mica.(OUG 195/2002).

Confundati reabilitarea de drept cu cea judecatoreasca.
In cazul pedepselor cu suspendarea executarii (aplicate in temeiul art.81-82,Cod Penal), reabilitarea este de drept si intervine la expirarea termenului de incercare, in situatia in care de la ramanerea definitiva a hot.de condamnare si pana la implinirea acestui termen (in acest interval) persoana nu a savarsit o alta infractiune sau nu s-a revocat suspendarea (art.86,Cod Penal).Daca pedeapsa aplicata este 2 ani cu suspendare, atunci persoana va fi reabilitata de drept peste fix 4 ani de la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare.
dandanaua, utilizator