Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata partiala

daca doresc pensie anticipata partiala la 1 septembrie 2012 avand 57 ani ,sex feminin, care este vechimea minima necesara?
Trebuie sa aveti cel putin 30 de ani stagiu de cotizare. Pensia limita de varsta vi se cuvine intr-o luna incepand cu ianuarie 2015 pana in martie 2016, in functie de luna nasterii dvs.
Verificati in Anexa 5 din Legea nr.263/2010.
De exemplu:
- nascuta in ianuarie 1955 - pensie limita de varsta in ianuarie 2015, stagiu minim de 15 ani, stagiu complet de cotizare 30 de ani.
- nascuta in decembrie 1955 - pensie limita de varsta in martie 2016, stagiu minim de 15 ani, stagiu complet de cotizare 30 de ani si 3 luni

Puteti solicita oricand .pensie anticipata partiala daca aveti stagiul complet realizat. Penalizarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
Reveniti eventual cu luna nasterii.
Va multumesc! Am 30 ani vechime si o luna la 1 septembrie. Doresc pensie anticipata partiala si as dori sa stiu cand pot depune dosar de pensionare. Mentionez ca sunt cadru didactic.
Precizati luna si anul nasterii.

Stagiul de cotizare necesar deschideriii drepturilor la pensie anticipata partiala este in functie de luna si anul nasterii.
Carp Mircea, utilizator
Data nasterii este 25 martie 1955.
Conditia de stagiu pentru a va deschide dreptul la pensie anticipata partiala incepand cu 01/09/2012 este de 30 de ani,fara stagiu asiumilat(cursuri universitare de zi).Conditia de vasta este de 55 de ani.Daca indepliniti conditia de stagiu(3o de ani,fara stagiu asimilat)penalizarea la momentul 01/09/2012 va fi de 20,25% pentru cele 27 luni de anticipare.