Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CAND POT IESI LA PENSIE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CAND POT IESI LA PENSIE

Buna. O persoana care are 30 de ani si 9 luni in campul muncii (fara grupe sau altele), femeie, nascuta in anul 1955, la ce varsta poate iesi la pensie?
Luna nasterii.
Data iesirii la pensie pt. femei este esalonata pana la 01.01.2030,cand vor iesii la pensie la 63 de ani si un stagiu de cotizare de 35 ani.Aceasta data(a iesirii la pensie)depinde si de luna in care s-au nascut.Ex.:O femeie nascuta in luna ianuarie 1955 se poate pensiona pt.limita de varsta in luna ianuarie 2015,stagiul minim de cotizare 15 ani,stagiul complet de cotizare 30 ani.O femeie nascuta in luna august 1955 se poate pensiona pt. limita de varsta in luna octombrie 2015,stagiul minim de cotizare 15 ani,stagiul complet de cotizare 30 ani si 2 luni.Luna in care s-a nascut?
Valentin Mester, utilizator
Pentru un raspuns corect,precizati:Luna nasterii.
februarie
Limita de varsta la 60 de ani.Pensie anticipata partiala la 55 de ani.Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 30 de ani(fara stagiu asimilat)
Asadar,daca in cei 30 de ani si 9 luni de stagiu,nu aveti mai mult de 9 luni de stagiu asimilat,indepliniti cele doua conditii pentru pensie anticipata partiala.
Penalizarea la momentul 01/10/2012 este de 21,75%.La acest moment(spetembrie 2012)penalizarea poate fi,22,5%,sau 21,75%,in functie de data de nastere.