avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CAND POT IESI LA PENSIE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CAND POT IESI LA PENSIE

Buna. O persoana care are 30 de ani si 9 luni in campul muncii (fara grupe sau altele), femeie, nascuta in anul 1955, la ce varsta poate iesi la pensie?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:23, 6 Septembrie 2012
Luna nasterii.
Data iesirii la pensie pt. femei este esalonata pana la 01.01.2030,cand vor iesii la pensie la 63 de ani si un stagiu de cotizare de 35 ani.Aceasta data(a iesirii la pensie)depinde si de luna in care s-au nascut.Ex.:O femeie nascuta in luna ianuarie 1955 se poate pensiona pt.limita de varsta in luna ianuarie 2015,stagiul minim de cotizare 15 ani,stagiul complet de cotizare 30 ani.O femeie nascuta in luna august 1955 se poate pensiona pt. limita de varsta in luna octombrie 2015,stagiul minim de cotizare 15 ani,stagiul complet de cotizare 30 ani si 2 luni.Luna in care s-a nascut?
Ultima modificare: Joi, 6 Septembrie 2012
Valentin Mester, utilizator
Pentru un raspuns corect,precizati:Luna nasterii.
februarie
Limita de varsta la 60 de ani.Pensie anticipata partiala la 55 de ani.Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 30 de ani(fara stagiu asimilat)
Asadar,daca in cei 30 de ani si 9 luni de stagiu,nu aveti mai mult de 9 luni de stagiu asimilat,indepliniti cele doua conditii pentru pensie anticipata partiala.
Penalizarea la momentul 01/10/2012 este de 21,75%.La acest moment(spetembrie 2012)penalizarea poate fi,22,5%,sau 21,75%,in functie de data de nastere.

Alte discuții în legătură

Pensia anticipata tavi55 tavi55 Am pe mama soacra nascuta in aprilie 1955 si are 36 de ani vechime si e in campul muncii. Poate sa imi spuna cineva daca se incadreaza la pensia anticipata ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata fara penalizare tavi55 tavi55 Am pe mama soacra nascuta in aprilie 1955 si are 36 de ani vechime si e in campul muncii. Poate sa imi spuna cineva daca se incadreaza la pensia anticipata ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata fara penalizare ittisottis ittisottis BUNA ZIUA, Am implinit 57 de ani in 06. februarie 2012. Lucrez in invatamant, am o vechime de 37 de ani . Ma pot pensiona anticipat ,cand am 38 de ani de ... (vezi toată discuția)