Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de somaj la terminarea CCC?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de somaj la terminarea CCC?

Buna ziua! Am terminat studiile superioare la zi cu finalizare in anul 2009,ai incepand cu luna august 2009 sunt in concediul de crestere copli,(al doilea concediu se termin in martie 2013)As dori sa stiu, daca pot beneficia de somaj, in cazul in care nu reusesc sa ma angajez. Va multumesc.
SilviuMihai, utilizator
Nu.Ati beneficiat de ccc cf.reglementarilor OUG148/2005,iar in acest act normativ perioada ccc nu este considerata stagiu asimilat pt. somaj.
Da am beneficiat de ccc in perioada august 2009-august 2011iar august 2011 a inceput al doilea ccc care ve va termina in martie 2013. conform OUG 111/2010 perioada august 2011-martie 2013 ar trebui considerata stagiu asimilat pt somaj. problema este ca eu nu am avut un loc de munca inainte de ccc.?
Va muntumesc pt raspuns.