Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... cine plateste amenda pt neefectuarea itp
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

cine plateste amenda pt neefectuarea itp

sotul meu e sofer, la o firma de distributie in bucuresti. azi a luat amenda la un control de rutina, si s-a decoperit ca itp-ul era expirat de 2 luni. patroana i-a solicitat sa plateasca el amenda, in conditiile in care exista in statul de plata o persoana pe postul de sef parc auto, care tine evidenta tuturor masinilor (asigurari, leasinguri, accidente, planificari de revizii, etc ). cui ii revine obligatia de plata a acestei amenzi?
Evident sa proprietarul este responsabilul principal mai ales ca exista sef de parc auto.