Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despagubirea prin RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despagubirea prin RCA

In cazul in care ai un dosar de daune deschis la firma de asigurari Euroins si nu iti convine suma cu care te despagubeste, poti sa le verifici modalitatea dupa cum acestia fac calculele reparatiilor???? Am inteles ca este un program , RADATEC sau asa ceva, comun tuturor service-urilor ce genereaza automat pentru fiecare dauna, in cazul meu doar vopsit portiere, preturii/sume general valabile in orice service. As putea solicita firmei de asigurari ca suma devizului generat de acest program sa fie cea corecta pentru acoperirea prejudiciului. Sunt multi dintre noi care nu avem notiunile si aprecierile corecte asupra unor avarii auto si cam cat ar costa acestea, fiind dusi in eroare cand de asigurari, cand de service-urile auto :((, cum ar trebuii sa procedam???
nu am auzit de un asemenea program radatec insa exista vreo 3 alte programe: Audatex, eurotax, DAT.
orice specialist in domeniu va poate face o asemenea analiza, neoficiala.