avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Societate comerciala cu unic asociat platitoare de TVA ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Societate comerciala cu unic asociat platitoare de TVA sau nu?

Intentionez sa deschid un magazin pentru vanzarea accesoriilor de moda.
Ma gandeam la varianta S.R.L. cu unic asociat. Am inteles ca se poate sa fiu propriul angajat (administrator-vanzator?).
Ulterior daca va fi profitabil, voi angaja alte persoane/extinde.
Este de preferat varianta de platitor de TVA sau nu?
Unicul asociat este persoana fizica de nationalitate romana.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: MONICA GARLEA , Consultant fiscal 15:50, 18 Ianuarie 2009
Buna ziua,

preferabil ar fi sa deveniti platitor de TVA.
O sa vedeti ca o sa iesiti pe plus in ce priveste achizitiile importante - PC-uri, masini etc.

av. Boncu
Multumesc pentru raspuns.
;)
mandravedere a scris:

Intentionez sa deschid un magazin pentru vanzarea accesoriilor de moda.
Ma gandeam la varianta S.R.L. cu unic asociat. Am inteles ca se poate sa fiu propriul angajat (administrator-vanzator?).
Ulterior daca va fi profitabil, voi angaja alte persoane/extinde.
Este de preferat varianta de platitor de TVA sau nu?
Unicul asociat este persoana fizica de nationalitate romana.
Va multumesc.



Decizia de a aplica sau nu regimul special al intreprinedrilor mici (neplatitor TVA) trebuie luata in functie de mai multe elemente:

1. cota medie de adaos practicata
2. volumul investitiei initiale in stocuri si imobilizari
3.cifra de afaceri previzionata
4.cui se adreseaza serviciile/produsele persoanelor fizice sau juridice?

Abia apoi se poate lua o decizie legata de TVA.
Ultima modificare: Vineri, 16 Ianuarie 2009
Management Account, Consultant fiscal
Pentru un mic magazin, nu este nevoie sa fiti platitor de tva, chiar neindicat, as putea spune.
Vazand catre persoane fizice care nu pot sa-si deduca tva-ul pa care il facturati nu faceti decat sa cresteti inutil preturile devenind platitor. Solutia "platitor de tva" pentru ca imi scad tva-ul de la masina, computer, etc. este valabila pentru societatile care au ca si clienti firme tot platitoare de tva. Ele la randul lor isi deduc tva-ul facturat de Dvs., neafectandu-le costurile. Nu acelasi lucru se poate spune despre cumparatorii persoane fizice.
Ca sa vindeti cu acelasi pret cu care o societate neplatitoare de tva ar vinde, ar trebui sa va micsorati marja de profit daca ati plati tva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Platitor sau neplatitor de tva? LauraE LauraE Buna seara. Am o intreprindere individuala neplatitoare de tva ce are ca obiect de activitate comertul cu amanuntul, dar intentionez sa fac o cerere pentru a ... (vezi toată discuția)
Tva pe marja de profit ContSters126088 ContSters126088 Buna ziua, Detin o firma care are ca obiect principal de activitate comertul cu masini, si vreau sa import masini din Germania care ulterior sa le vand in alt ... (vezi toată discuția)
Companie neplatitoare de tva userSRL userSRL Buna ziua. Doresc sa deschid o firma de comert electronic si sunt cam nelamurit in ceea ce priveste TVA-ul. Daca am sa declar compania neplatitoare de TVA ... (vezi toată discuția)