Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Societate comerciala cu unic asociat platitoare de TVA ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Societate comerciala cu unic asociat platitoare de TVA sau nu?

Intentionez sa deschid un magazin pentru vanzarea accesoriilor de moda.
Ma gandeam la varianta S.R.L. cu unic asociat. Am inteles ca se poate sa fiu propriul angajat (administrator-vanzator?).
Ulterior daca va fi profitabil, voi angaja alte persoane/extinde.
Este de preferat varianta de platitor de TVA sau nu?
Unicul asociat este persoana fizica de nationalitate romana.
Va multumesc.
Buna ziua,

preferabil ar fi sa deveniti platitor de TVA.
O sa vedeti ca o sa iesiti pe plus in ce priveste achizitiile importante - PC-uri, masini etc.

av. Boncu
Multumesc pentru raspuns.
;)
mandravedere a scris:

Intentionez sa deschid un magazin pentru vanzarea accesoriilor de moda.
Ma gandeam la varianta S.R.L. cu unic asociat. Am inteles ca se poate sa fiu propriul angajat (administrator-vanzator?).
Ulterior daca va fi profitabil, voi angaja alte persoane/extinde.
Este de preferat varianta de platitor de TVA sau nu?
Unicul asociat este persoana fizica de nationalitate romana.
Va multumesc.

Decizia de a aplica sau nu regimul special al intreprinedrilor mici (neplatitor TVA) trebuie luata in functie de mai multe elemente:

1. cota medie de adaos practicata
2. volumul investitiei initiale in stocuri si imobilizari
3.cifra de afaceri previzionata
4.cui se adreseaza serviciile/produsele persoanelor fizice sau juridice?

Abia apoi se poate lua o decizie legata de TVA.
Management Account, Consultant fiscal
Pentru un mic magazin, nu este nevoie sa fiti platitor de tva, chiar neindicat, as putea spune.
Vazand catre persoane fizice care nu pot sa-si deduca tva-ul pa care il facturati nu faceti decat sa cresteti inutil preturile devenind platitor. Solutia "platitor de tva" pentru ca imi scad tva-ul de la masina, computer, etc. este valabila pentru societatile care au ca si clienti firme tot platitoare de tva. Ele la randul lor isi deduc tva-ul facturat de Dvs., neafectandu-le costurile. Nu acelasi lucru se poate spune despre cumparatorii persoane fizice.
Ca sa vindeti cu acelasi pret cu care o societate neplatitoare de tva ar vinde, ar trebui sa va micsorati marja de profit daca ati plati tva.