Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Magazin de accesorii moda- S.R.L. cu asociat unic sau ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Magazin de accesorii moda- S.R.L. cu asociat unic sau Intreprindere individuala?

Intentionez sa deschid un magazin pentru a vinde accesorii de moda.
Sunt in faza de proiect, si incerc sa stabilesc care este forma juridica cea mai potrivita.
Sediul social ar fi casa in care locuiesc, proprietatea mamei. Am inteles ca ar fi necesar un contract de comodat.
In cazul in care decid pentru S.R.L. cu asociat unic, este necesara obtinerea semnaturilor vecinilor? Chiar daca sediul social ar fi in casa particulara cu gradina/curte, si nu bloc?
Magazinul va fi deschis ulterior intr-un spatiu inchiriat, nu in sediul social.
Unicul asociat (eu), este persoana fizica de nationalitate romana.
In cazul in care casa este stabilita ca sediu social, curentul, gazele etc se platesc dupa o alta grila?
Sunt o multime de intrebari, stiu. Am citit toata noaptea, si parca doar se nuanteaza, nu se imputineaza.
Multumesc.
Stimate utilizator,
Eu daca as fi in situatia dumneavoastra as alege in mod cert un srl, cu impozit pe profit, in acest caz.
Da, in acest caz este necesar un contract de comodat, in care sa specificati si suprafata in mp care vi se pune la dispozitie, deoarece partea din cheltuieli cu gazul, electricitatea, etc se va raporta proportional la suprafata care o folositi pentru societate. Daca va deschideti sediul social la casa particulara, nu este necesar acordul vecinilor.Pentru magazinul care il veti deschide va trebui sa il declarati punct de lucru. Sfatul meu este ca atunci cand faceti societatea sa includeti in acte si deschidderea punctului de lucru la adresa respectiva, ca sa mai scutiti niste bani.
Va reamintesc, in cazul unui srl, capitalul social este minim 200 ron.
Bafta!
Multumesc pentru raspunsul dumneavoastra.
Ati putea totusi sa-mi spuneti de ce este de preferat S.R.L. cu asociat unic, fata forma de Intrerindere Individuala?
Contabilitatea se tine in partida simpla, mai putine declaratii, cam asta ar fi.