Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... am dreptul la jumatate imobil?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

am dreptul la jumatate imobil?

Va propun urmatoarea speta: sotia inainte de casatorie cumpara o casa veche pe numele ei.Dupa un an se casatoreste si sotul face 2 credite pe numele lui pe care le achita impreuna cu sotia.Casa se renoveaza complet cu banii din credite.Manopera cu renovarea a fost facuta de mine (sotul).in totalitate Tot din cele 2 credite se cumpara un automobil.Va rog sa-mi spuneti daca eu (sotul) am dreptul la 50% din casa in caz de divort si la masina intrucat sotia nu are carnet de conducere si nu are ce face cu ea?
La un eventual partaj se vor face expertize de specialitate.
Se va stabili care este valoarea imbunatatirilor, dar si ce alte bunuri ati mai dobandit in timpul casatoriei si ce valoare au acestea la momentul desfasurarii expertizelor.

Daca nu va intelegeti, instanta va alcatui doua loturi de bunuri dobandite in timpul casatoriei de valori relativ egale.

Daca doriti ca autoturismul sa va revina dvs., iar fosta sotia nu se opune, pentru 50% din c/v acesteia o veti despagubi pe aceasta, daca nu ii oferiti alte bunuri in contrapartida, din lotul dvs.

Puteti obtine 1/2 din c/v imbunatatirilor, nu din casa, deoarece aceasta este bun propriu al viitoarei foste sotii, dobandit inaintea casatoriei.

Ideea de baza este ca valoarea loturilor ce contin diverse bunuri trebuie sa fie relativ egale, cotele de impartit nu se aplica la fiecare bun luat in parte.

Daca unul dintre fostii soti ia un lot ce are o valoare mai mare, il despagubeste pe celalalt baneste, prin plata unei sulte.