Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIONARE ANTICIPATA FARA PENALIZARE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIONARE ANTICIPATA FARA PENALIZARE

BUNA ZIUA,

Am implinit 57 de ani in 06. februarie 2012. Lucrez in invatamant, am o vechime de 37 de ani . Ma pot pensiona anticipat ,cand am 38 de ani de munca fara penalizare?
Mentionez ca am 2 copii. Va multumesc anticipat.

1. Pentru o femeie nascuta in februarie 1955 varsta standard deensionare este de 60 de ani, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 60 de ani, in februarie 2015.

3. - Puteti solicita pensie anticipata (fara diminuare), oricand, de acum inainte, daca veti avea un stagiu de cotizare de 38 de ani.
- In februarie 2015 pensia anticipata se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se inlatura restrictia de a cumula pensia cu alte venituri profesionale pentru care se plateste contributia pentru pensie.

4. Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice nu mai prevede reducerea varstei standard de pensionare pentru pentru femeile care au nascut si crescut un anumit numar de copii.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata fara penalizare este de 38 de ani(fara stagiu asimilat).

Legea 263/2010

Art. 62
(3) La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordarii pensiei anticipate nu se iau in considerare perioadele asimilate prevazute la art. 49 alin. (1) lit. a)—c) si g).

Art. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:

b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;
Buna ziua!
Spuneti-mi va rog daca sunt nascuta pe 22.08.1957 si am 32 de ani de vechime in prezent, cand as putea iesi la pensie anticipat fara penalizare?
Va multumesc!
1. Pentru o femeie nascuta in august 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 10 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 10 luni, in iunie 2018;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 55 de ani si 10 luni, in iunie 2013 (adica oricand de azi inainte) daca veti avea un stagiu de cotizare la pensie de 38 de ani si 10 luni;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 10 luni, in iunie 2013 (adica oricand de azi inainte).
Buna ziua,
As mai avea o intrebare in ceea ce il priveste pe sotul meu. El are 56 de ani si 44 de ani de vechime calculati luand in calcul si grupe si tot, Cand ar putea iesi la pensie anticipat?
Va multumesc!