Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... reabilitare de drept. cand nu si prejudicii, pot ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

reabilitare de drept. cand nu si prejudicii, pot despagubiri?

Buna ziua,
unui amic i s-a-mplinit termenul de incercare de vreo 6 luni. avea 1 an cu suspendare + 2 ani. inca figureaza in cazier. daca din acest motiv intampina probleme la angajare sau daca, pentru a obtine hotararea cu mentiunea definitiv si irevocabil trebuie sa faca mai multe drumuri care implica cheltuieli - sentinta apartine unei judecatorii care nu e in localitatea de domiciliu - , are ceva la indemana sa-si recupereze prejudiciul - moral si material? e posibil sa fiu in eroare, dar sintagma "reabilitare de drept" nu presupune implicit neinterventia in nici un fel a condamnatului? eu consider ca treaba tine exclusiv de autoritatile implicate care ar trebui sa-si faca datoria.
cu stima
cosi1972, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Reabilitarea trebuie să opereze în temeiul legii, dacă au fost îndeplinite toate condiţiile prevăzute de lege, adică, cel condamnat nu a mai comis infracţiuni, şi-a achitat obligaţiile civile, şi nu i-a fost revocat beneficiul suspendării executării pepdesei dintr-un motiv sau altul.
Dacă prietenul dvs. a solicitat eliberarea unui certificat de cazier judiciar , şi, cu toate că termenul de încercare s-a împlinit, condamnarea încă nu a fost radiată, el poate face în instanţă o cerere pentru constatarea intervenirii reabilitării de drept . Poate să facă cererea şi la instanţa de la locul său de domiciliu, corespunzătoare în grad celei care a pronunţat condamnarea.
cosi72

Necunoasterea legii nu-ti poate crea prejudicii morale. oricat ai fi tu de cetatean european, drepturile tale sunt limitate acolo unde incepi sa devii penibil. Daca fostul infractor, sfatuit prost de un prieten care a facut o sumara cautare pe goagle, face cheltuieli nejustitifacate pentru a-si obtine mult ravnita reabilitare de drept, asta nu inseamna ca are un prejudiciu si nici macar ca are vreun drept de a solicita repararea de catre stat a acestuia. Mentalitatea asta de balcanic cu mana intinsa ne face de ras in tarile civilizate.
ContSters214341, utilizator
multumesc, legally aid si scuze pentru calcatul pe alaturi. va depune o cerere la judecatoria de aici.
cu stima