Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... P.F.A. si concediul de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

P.F.A. si concediul de crestere a copilului

O doamna titulara PFA (insarcinata) care isi plateste impozit pe venit la fisc si taxe de sanatate poate sa beneficieze de indemnizatia de crestere a copilului? daca da, in ce conditii si unde trebuie sa ma adresez?
1. - Pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii sa aiba venituri profesionale impozabile (din salarii, activitati independente sau agricole sau perioade asimilate).
- Veniturile din activitatea de PFA sunt venituri din activitati independente deci va putea beneficia de indemnizatie pentru CCC.

2. Plata impozitelor si a contributiilor la pensie, sanatate si somaj nu este o cerinta obligatorie pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC.

3. Dosarul pentru CCC se depune la Primarie de unde veti lua si toate actele necesare.