Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie sau vinzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie sau vinzare cumparare

am cumparat un ap.cu 1 cam.pentru fiul meu care mi-a trimis banii din afara.pentru ca el nu a fost in tara,l-am cumparat pe numele meu.acum asi dori sa -i fac o forma de a i-l trece pe numele lui pentruca eu sint in virsta si asi dori sa-i las cit mai putin si usor de intrat in posesie cind eu nu voi mai fi.care ar fi cea mai putin costisitoare forma.multumesc.
E singurul copil al dvs? Puteti face donatie din timpul vietii , v ar costa numai onorariul si tvs si taxa ancpi pt intabulare sau mai ieftin fiind singurul copil va va mosteni la deces ca mostenitor legal, iar daca va dezbate succesiunea pana in doi ani va fi scutit de impozit si va plati onorariul la notar doar. Sau II puteti face si testament. Aceste variante fiind valabile si in cazul in care nu aveti sot si parinti in viata.
Daca aveti mai multi copii sau sot faceti act de vanzare cumparare fara nicio clauza, iar pretul sa fie sincer real si serios.
Aceste variante