Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... retinere permis auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

retinere permis auto

Am fost oprit in trafic de agentul de politie care mi-a intocmit proces-verbal pentru depasirea vitezei legale in localitate. Acesta sustinea ca radarul montat pe autoturismul sau aflat in deplasare i-a indicat viteza mea de deplasare de 108 km/h. Cu certitudine afirm ca nu am depasit in localitate viteza de 60 km/h. La solicitarea mea, agentul mi-a aratat un film in care se vedea autoturismul meu pe sosea si nicio casa in jur. Am aflat din surse diverse ca autoturismul politiei nu avea nici omologare si nici verificare metrologica pentru aparatul de radar montat. Nu am semnat procesul verbal deoarece nu eram de acord cu cele mentionate de agentul de circulatie, nu am primit procesul verbal si mi-au emis dovada de circulatie provizorie avand in vedere ca mi-au retinut permisul.

E bine sa fac plnagere la politie inainte de a primi procesul verbal? Nu era firesc sa primesc un exemplar indiferent daca l-am semnat sau nu? Pot sa solicit anularea procesului verbal in cazul in care probele nu sunt valide (aparatul de radar nefiind verificat metrologic) si restituirea permisului de la serviciul politiei rutiere?
Procesul verbal poate fi atacat numai de la data comunicarii acestuia , in termen de 15 zile.Astfel , prin faptul ca acesta vi se comunica dvs , aveti posibilitatea de a lua act de continutul acestuia si de a identifica motivele pe care le veti mentiona in plangere !

Daca nu sunt cuprinse anumite elemente obligatorii ,procesul verbal poate fi lovit de nulitate absoluta , fiindu-va restituit permisul de conducere suspendat.
Aveti , deci , posibilitatea contestarii procesului verbal de constatare a contraventiei , numai in termen de 15 zile de la comunicare !
Printre cauzele care pot conduce la nulitatea procesului verbal este si cel mentionat de dvs .(aparatul de radar nefiind verificat metrologic)
Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
E bine sa fac plnagere la politie inainte de a primi procesul verbal?

Nu are rost sa facti plangerea la politie, pentru ca doar instanta de judecata este competenta in judecarea plangerii.
Asteptati sa vi se comunice procesul verbal si apoi faceti plangere la judecatoria indicata in acesta.

Nu era firesc sa primesc un exemplar indiferent daca l-am semnat sau nu?

In cazul in care nu l-ati semnat, vi se va comunica prin posta.

Pot sa solicit anularea procesului verbal in cazul in care probele nu sunt valide (aparatul de radar nefiind verificat metrologic) si restituirea permisului de la serviciul politiei rutiere?

Chiar este indicat sa solicitati anularea pentru aceste motive.
Restituirea permisului o veti solicita in baza certificatului de grefa eliberat de instanta.

Succes!
Procesul verbal poate fi contestat la judecatoria in a carei raza teritoriala a fost constata contraventia (aceasta e competenta teritorial ), in temen de 15 zile de la comunicarea acestuia !