Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plafon declarare TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plafon declarare TVA

Buna ziua,
Sunt foarte nelamurit cu privire la care este nivelul cifrei de afaceri de la care inceteaza regimul special de scutire TVA de la art. 152 din c. fiscal. Articolul respectiv arata ca plafon suma de 35.000 euro, insa explicatia transformarii in lei este cam alambicata.
Ce ma intereseaza pe mine, in fapt, este care plafonul, in lei, pentru anul 2008.
Dintr-o discutie cu serviciul de asistenta contribuabili am inteles ca transformarea in lei se face la cursul de la sfarsitul anului 2007. Acest calcul ar reiesi din HG 44/2004, normele metodologice de aplicare a codului fiscal. Nu m-am lamurit nici asa.
Ma puteti ajuta cu o motivare in drept?
Multumesc
Depinde cand ati inceput activitatea.
QTPie a scris:

Buna ziua,
Sunt foarte nelamurit cu privire la care este nivelul cifrei de afaceri de la care inceteaza regimul special de scutire TVA de la art. 152 din c. fiscal. Articolul respectiv arata ca plafon suma de 35.000 euro, insa explicatia transformarii in lei este cam alambicata.
Ce ma intereseaza pe mine, in fapt, este care plafonul, in lei, pentru anul 2008.
Dintr-o discutie cu serviciul de asistenta contribuabili am inteles ca transformarea in lei se face la cursul de la sfarsitul anului 2007. Acest calcul ar reiesi din HG 44/2004, normele metodologice de aplicare a codului fiscal. Nu m-am lamurit nici asa.
Ma puteti ajuta cu o motivare in drept?
Multumesc

Citat din alta discutie de pe forum cu acelasi subiect.

Consultati site ANAF , codul fiscal varianta valabila pentru anul 2007, Hotararea Guvernului nr. 1579/2007 prin care se modifica Normele de aplicare ale codului fiscal incepand cu data de 1.01.2008, apoi consultati versiunea actualizata cu data de 1 ianuarie 2008.

[ link extern ] ...

COD FISCAL
CAP. 12
Regimuri speciale

ART. 152

Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici

(1) Persoana impozabilă stabilită în România, a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 35.000 euro, al cărui echivalent în lei se stabileşte la cursul de schimb comunicat de Banca Naţională a României la data aderării şi se rotunjeşte la următoarea mie poate solicita scutirea de taxă, numită în continuare regim special de scutire, pentru operaţiunile prevăzute la art. 126 alin. (1), cu excepţia livrărilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b).

MODIFICAREA DIN Hotararea Guvernului nr. 1579/2007
"Norme metodologice:

"61. (1) Cursul de schimb valutar prevazut la art. 152 alin. (1) din Codul fiscal este cursul de schimb valutar comunicat de Banca Nationala a Romaniei la data aderarii. "
@davideg: Activitatea a fost inceptul inante de 2008, deci vorbim despre toate veniturile pe intreg anul fiscal 2008.
@maccount: Prevederile acestea le-am lecturat si eu. Si totusi... De ce serviciul de asistenta contribuabili al admin fin sect 6 mi-a indicat altceva? Parerea ca s-ar aplica valoarea cursului din ultima zi a anului fiscal anterior exercitiului financiar este impartasita de mai multi. Si asta vroiam sa aflu.
Este important, pt ca daca se calculeaza dupa cursul de la data aderarii, sunt platitor, daca se calculeaza dupa cursul de la 31.12.07, nu sunt.

Multumesc
La data aderarii!!!!!!
Si totusi, exista la articolul 61(1) din norme o prevedere care spune ca acest curs din data aderarii este valabil pt.firmele care s-au infiintat in 2007 sau care nu erau platitoare de tva inainte de 2007.Este vorba de codul fiscal cu modificarile intrate in vigoare la 01.01.2008.