avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA curs pt depasire plafon 35000 euro
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

curs pt depasire plafon 35000 euro

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti care este cursul la care se calculeaza plafonul de scutire de 35000 euro in anul 2009 ?
Am citit ca poate fi cel de la aderare la UE 1 ian 2007, dar in alta parte mi s-a spus ca acest lucru este valabil numai pt firmele care au depasit plafonul in 2007 si pentru cei care au depasit in anii ulteriori se calculeaza cu cursul BNR de la 1 ian. a anului in care au depasit...:#-o
Va rog sa ma lamuriti, cum sa procedez?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Oranina Dumitru , Contabil 11:15, 28 Iulie 2009
krisztina a scris:

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti care este cursul la care se calculeaza plafonul de scutire de 35000 euro in anul 2009 ?
Am citit ca poate fi cel de la aderare la UE 1 ian 2007, dar in alta parte mi s-a spus ca acest lucru este valabil numai pt firmele care au depasit plafonul in 2007 si pentru cei care au depasit in anii ulteriori se calculeaza cu cursul BNR de la 1 ian. a anului in care au depasit...:#-o
Va rog sa ma lamuriti, cum sa procedez?
Va multumesc.


Asa se calculeaza conform Codului Fiscal:
" Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici
Art. 152. - (1) Persoana impozabilă stabilită în România, a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 35.000 euro, al cărui echivalent în lei se stabileşte la cursul de schimb comunicat de Banca Naţională a României la data aderării şi se rotunjeşte la următoarea mie poate solicita scutirea de taxă, numită în continuare regim special de scutire, pentru operaţiunile prevăzute la art. 126 alin. (1), cu excepţia livrărilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b). "

Iar in norme este prevazut:
" Norme metodologice:
61. (1) Cursul de schimb valutar prevăzut la art. 152 alin. (1) din Codul fiscal este cursul de schimb valutar comunicat de Banca Naţională a României la data aderării. "



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma neplatitoare de tva infiintata in luna noiembrie mansu mansu Buna ziua, Infiintez luna asta o firma neplatitoare de tva si cu 3% impozit pe cifra de afaceri. Stiu ca plafonul de cifra de afaceri pt firmele ... (vezi toată discuția)
Plafon declarare tva QTPie QTPie Buna ziua, Sunt foarte nelamurit cu privire la care este nivelul cifrei de afaceri de la care inceteaza regimul special de scutire TVA de la art. 152 din c. ... (vezi toată discuția)
Plafon tva talmacel talmacel Buna ziua, Am o problema cu o firma infiintata in anul 2007, si in anul 2009 in noiembrie a depasit plafonul de tva de 35000 euro. Va rog sa imi spuneti ... (vezi toată discuția)