Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract cenzor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract cenzor

O asocoatie de proprietari are un cenzor din afara asociatiei . Ce fel de contract incheie cu acesta si ce plateste catre stat?

Multumesc
Cenzorul decide ce fel de contract va incheia cu asociatia in functie de cum isi exercita aceasta calitate, cel mai adesea practicandu-se contractul de prestari servicii, cenzorii din afara asociatiei fiind experti contabili. Poate incheia contract de prestari servicii contabile sau ceva asemanator, avand posibilitatea sa emita facutura si chitanta ca persoana juridica.