avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia pt crestere a copilului (caz particular: ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia pt crestere a copilului (caz particular: pana la 3ani, copil cu handicap)

Inainte era:
Legea nr. 19 din 27 martie 2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale publicat in Monitorul Oficial al Romaniei nr. 140 din 1 aprilie 2000: Art. 121. - (1) Asiguratii au dreptul la:
a) indemnizatie pentru cresterea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani si, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani;
Art. 125. - Cuantumul lunar al indemnizatiei prevazute la art. 121 alin. (1) lit. a) si b) este de 85% din baza de calcul stabilita conform art. 99.

Dar indemnizatia pentru cresterea copilului a fost redusa cu 15%, dar nu mai putin de 600 de lei. (Modificare aplicata incepand cu 1 iulie 2010). Acum se vehiculeaza revenirea la nivelul anterior de 85%. Eu ce sa inteleg: ca in cel de-al 3lea an de concediu de crestere al copilului voi beneficia de aceiasi indemnizatie ca in primii 2ani, ba chiar s-ar putea sa fie "majorata" la 85% din toamna?

Pe langa aceasta indemnizatie se primeste si alocatie de stat de 200 lei/luna (copii pina la 2 ani) sau 42lei/luna (dupa varsta de 2ani). Deci in cazul meu, 42lei/luna. Este corect?

In plus, am citit pe net dar inca nu m-am lamurit, se acorda si Ajutor pentru cresterea copilului cu handicap. Care este valoarea lui si daca este aplicabil si in conditiile mele: copilul are 2ani, am fost salariata mai mult de 2ani inainte de nasterea copilului (cu un venit decent, peste medie), handicap gradul 1 (autism)?
Cel mai recent răspuns: Nicoleta Ilea , Consultant resurse umane 17:42, 27 August 2012
Aplicarea procentului de 85 % nu se stie exact de cand se va aplica. Dna Ministru Mariana Campean a spus ca in toamna vrea sa "dea legea" si sa se aplice de la 01.01.2013. Acum ca se va aplica si pentru cei deja in in plata sau pentru copiii nascuti dupa 01.01.2013 nu stim exact.
Cat despre cuantumul alocatiei ar trebui sa sunati la Primaria de care apartineti si ei va pot da mai multe detalii. Eu am considerat ca acesti 200 lei se acorda pana la 3 ani pentru copiii cu handicap.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 448 + indemnizatie crestere de 600 sau 85% mirela 20 mirela 20 buna ziua am 2 gemeni de 2ani si o luna . mar interesa daca iau indemnizatie pe legea 448 pot lua si indemnizatia de 600 sau 85%? mentionez ca ambii copii au ... (vezi toată discuția)
Stimulent insertie ana06 ana06 buna in legatura cu noua lege am inteles ca pana la implinira a 3 ani a copilului daca se incepe mai repede munca primesti 531 lei stimulent.Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)
Intrare in concediu de crestere copil cu 85% din venit?! ciobanuiulia ciobanuiulia Buna ziua, daca am nascut in 2008 si dupa zilele legale de concediu de lauzie am reluat serviciul, pentru ca nu puteam sta cu 600 ron, acum as putea lua acest ... (vezi toată discuția)