Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... depunere dosar pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

depunere dosar pensionare

Buna ziua! Va rog sa-mi explicati urmatoarea situatie: o cunostinta, incadrata in munca si cu statut de functionar public, doreste sa-si depuna dosarul de pensionare, caci a implinit demult varsta de pensionare. A fost sesizat de catre inspectorul RU din cadrul unitatii unde lucreaza ca i se desface contractul de munca imediat ce si-a depus dosarul de pensie. Legal nu este sa inceteze raportul de munca abia cand se emite decizia de pensionare? Ce lege reglementeaza aceste aspecte?
1. Din Legea 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici:

Art. 98. - (1) Raportul de serviciu existent încetează de drept:
d) la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare;
(2) Constatarea cazului de încetare de drept a raportului de serviciu se face, în termen de 5 zile lucrătoare de la intervenirea lui, prin act administrativ al persoanei care are competenţa legală de numire în funcţia publică. Actul administrativ prin care s-a constatat încetarea de drept a raporturilor de serviciu se comunică Agenţiei Naţionale a Funcţionarilor Publici, în termen de 10 zile lucrătoare de la emiterea lui.

2. - Deci angajatorul trebui sa-i inceteze raportul de serviciu la data (in ziua) la care functionarul indeplineste conditiile de pensionare pentru limita de varsta.
- In rest este problema functionarului daca depune sau nu cererea de pensionare, impreuna cu celelalte acte, la Casa de Pensii.
- Daca exista acordul partilor si legea permite angajatorul poate incheia un nou raport de serviciu cu acelasi functionar cu aceeasi data cu care a fost incetat celalalt raport.