avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 688 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de poluare auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de poluare auto

Daca am cumparat un autoturism din Germania fabricat in 2008 ce taxa trebuie sa platesc in Romania pentru al inmatricula?
Cel mai recent răspuns: doruculea , utilizator 17:32, 1 Septembrie 2012
Are si motor banuiesc, deci are cilindree, norma de poluare, etc. Dati detalii...Sau prin instanta fara taxa.
Taxa pe poluare auto este o taxa ilegala. Ati putea evita plata acesteia prin formularea unei actiuni in instanta sau, daca o platiti, ati putea sa solicitati restituirea taxei plus dobanda.
capacitate cilindrica 1870 cm ,euro 4, co2 180 g/km

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul taxa auto de poluare supersudsrl supersudsrl Pentru o masina inscrisa pe o pers. juridica ANAF a calculat o taxa de 9492 lei.Mentionez ca este vorba de un autoturism care a fost inmatriculat prima data in ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare masina noua 2010 costel.88 costel.88 Buna ziua. Am o nelămurire legată de taxa de prima înmatriculare . Întrebarea este: Care sunt şansele de recuperare a taxei auto în instanţă pentru o ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa de poluare auto zaris zaris Am achiziţionat în luna septembrie 2009 un autoturism nou (1461 cmc, euro 4). Am plătit 1100 lei taxa de poluare. Se poate recupera aceasta taxă. (vezi toată discuția)